V Británii vznikne 80 kilometrů chytré dálnice

8. říjen 2013

Britské ministerstvo dopravy hodlá ve spolupráci se soukromými firmami přeměnit část dálnice A14, vedoucí z Birminghamu do města Felixstowe, na senzory prošpikovanou a k internetu připojenou zónu.

Bude se jednat zhruba o 80 kilometrů dlouhý úsek. Smyslem tohoto projektu je vytvořit kontrolovanou zónu bez nehod a s maximálně plynulým provozem.

Síť senzorů a důkladné připojení k internetu bude sloužit k postupnému rozvoji různých chytrých aplikací, které se na tomto úseku dálnice objeví. Mezi jinými půjde například o placené dobíjení pro elektromobily nebo o provoz automaticky řízených aut. Britští odborníci výhledově uvažují, stejně jako jejich jihokorejští kolegové, o pásech bezdrátového dobíjení elektromobilů za pohybu. Tyto pásy budou ukryty těsně pod povrchem vozovky. Nic z toho se však neobejde bez podrobného sledování všech aut na dálnici a bezdrátové komunikace s jejich elektronickými a řídícími systémy.

Senzory v autech budou předávat informace o momentální situaci v daném místě dálnice do centrálního dispečinku. Tímto způsobem bude ihned zaznamenáno vytváření dopravních zahuštění a kolon. Centrální dispečink pak bude schopen ihned pomocí operativního stanovení různých rychlostních limitů v různých místech dálnice obnovit plynulý provoz. Systém bude také umět komunikovat s jednotlivými vozy a informovat řidiče například o objížďkách či o jiných překážkách na cestě. Už samotné umístění bezdrátových komunikačních uzlů přímo k dálnici bude znamenat velký pokrok a úsporu oproti současným mobilním telekomunikačním sítím.

Zdroje: Technology Blog, The Guardian, Engadget

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio