USA se vrací do normálu – hlavní změnou bude tón a způsob prosazování věcí, říká exvelvyslanec Kolář
Ve Washingtonu byl inaugurován nový prezident Joe Biden. Ve svém projevu apeloval hlavně na jednotu Američanů a svého předchůdce vůbec nejmenoval. „Nebyl to bombastický projev, ale byl energický a přesně takový, jaký teď USA potřebují,“ hodnotí vystoupení demokrata Bidena marketingový specialista Alexander Braun, který spolupracoval na volební kampani vítězného kandidáta.
„Prezidentství Donalda Trumpa bylo atypické,“ zdůrazňuje bývalý velvyslanec České republiky v USA Petr Kolář. „Spojené státy se teď zjevně vracejí do jakéhosi normálního, standardního režimu.“
Čtěte také
Amerika si podle Koláře zaslouží znovunabytí úcty. „To s Donaldem Trumpem moc dobře nešlo, byl to takový klaun,“ glosuje. Dodává ale, že například v zahraniční politice výrazné změny neočekává: „To, co se změní, bude tón a způsob prosazování některých věcí.“
S tím souhlasí i Kolářův předchůdce na postu velvyslance ve Spojených státech Martin Palouš, který připomíná, že přes bouřlivé okamžiky uplynulých týdnů jsme nakonec byli svědky mírového předání moci.
„To je možná základem toho, aby obě strany našly společnou platformu, na níž lze o věcech mluvit a docházet k nějakým racionálním závěrům,“ doufá diplomat.
Hlavní úkol – pandemie
Na tom, že nejurgentnější výzvou, která před Bidenem stojí, je vyřešení koronavirové krize, se shodují americký konzultant a příznivec demokratické strany Brady Clough i publicista a stoupenec republikánů Dušan Neumann.
Zatímco Clough ale oceňuje Bidenův odklon od Trumpovy rétoriky, podle Neumanna byl inaugurační projev příliš obamovský a až moc upovídaný.
Brady Clough, americký konzultant žijící v Praze
Dušan Neumann, publicista, volič amerických republikánů
Alexander Braun, politický konzultant a výkonný ředitel washingtonské kanceláře poradenské firmy SKDKnickerbocker
Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Spojených státech amerických
Martin Palouš, bývalý český velvyslanec ve Spojených státech amerických
Přestože se publicista žijící v USA obává prvních předem deklarovaných kroků nového prezidenta – jako je zastavení výstavby ropovodu nebo otevření hranic – přeje Bidenovi, aby se mu podařilo být prezidentem všech Američanů. Tím spíš, že prezident bude zřejmě vystaven tvrdému nátlaku radikální levice a bude se proto muset ohánět z obou stran.
Ke kýženému pevnému smíření bude třeba čas, myslí si Clough a upozorňuje na důležitou úlohu relevantních informačních zdrojů, z nichž budou znesváření Američané čerpat. Přispět by v tomto směru podle Neumanna mohlo výrazně méně útočnosti a nenávisti ze strany médií vůči novému adresátovi v Bílém domě.
Poslechněte si celý audiozáznan Speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus k inauguraci amerického prezidenta. Uslyšíte i první projev prezidenta Joea Bidena.
Související
-
Evropa potřebuje silné Spojené státy, proto teď musí Bidena podpořit, říká šéfredaktorka Euractiv.cz
„EU se patrně těší na to, až administrativa Joe Bidena zaplní vakuum, které vzniklo po nástupu Donalda Trumpa. Jenže Biden se potřebuje soustředit na domácí politiku.“
-
Lucie Priknerová: Joe Biden si vybral členy kabinetu, mezi nimiž jsou Buttigieg a Yellenová
Joe Biden představil nominace na posty v novém kabinetu, mezi kterými jsou jak známá jména, tak i spolupracovníci bývalého prezidenta Baracka Obamy.
-
Matěj Schneider: Aby Joe Biden uspěl, musí se stát prezidentem i zapomenutých Američanů
V podstatě okamžitě po amerických prezidentských volbách začala část republikánů nacházet drobná pozitiva na jejich výsledku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka