Ultrarychlá robotická paže zachytí skoro vše
Švýcarští inženýři vyvinuli s pomocí metod umělé inteligence zřejmě nejrychlejší robotickou paži na světě. Má reakční dobu jen 50 milisekund, tedy 5 setin sekundy, a zachytí širokou škálu objektů, které jsou proti ní vrženy.
Tato robotická paže je produktem pracovníků z Federální polytechnické školy v Lausanne (École Polytechnique Fédérale de Lausanne - EPFL), konkrétně členů Laboratoře učících se algoritmů a systémů. Celý projekt souvisí s vývojem švýcarských kosmických technologií, může mít ale i nejrůznější pozemské aplikace.
Paže sestává z několika kloubů, které jí dodávají potřebný počet stupňů volnosti, a je dlouhá kolem půldruhého metru. Na jejím konci je umístěna funkční analogie lidské ruky se čtyřmi prsty, která může velmi rychle uchopit různé letící nebo rotující předměty odpovídající velikosti. Paže je schopna zachytit například letící láhev (plnou či poloprázdnou), menší krabičku, tenisovou raketu, míč nebo třeba kladivo. Řídicí systém paže, umístěný v blízkém počítači, je spojen s několika kamerami, rozmístěnými v pracovním prostoru a snímajícími celou scénu.
Funkce robotické paže jsou především založeny na schopnosti letící předmět uvidět a rychle z dráhy letu předpovědět jeho polohu v nejbližších okamžicích. Dalším problémem k řešení je schopnost stroje zvolit správnou strategii, která vede k bezpečnému zachycení předmětu, nebo ji velmi rychle korigovat. Zde zvolili výzkumníci cestu učení robotické ruky - na základě lidského příkladu řešení této úlohy či přímo lidského vedení robotické paže. Svoji metodu nazvali “programování pomocí demonstrace” (programming by demonstration).
Stroj ovšem přímo lidské způsoby zachycení předmětu nekopíruje. Využívá pouze tyto příklady jako podklad pro vlastní analýzu, pro vlastní pohybové modely situace a pro stanovení vlastní optimální strategie při zachycování předmětů. Díky postupnému učení, metodě pokusů a omylů a celkovým předchozím zkušenostem se může robotická ruka neustále zlepšovat a také rozšiřovat spektrum úkolů.
Zdroje: Phys.Org, Popular Science, ExtremeTech, Gizmodo, EPFL
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.