Ukrajina i Rusko chtějí svých pozic pro mírová jednání dosáhnout silou. Teď to ale není na pořadu dne, myslí si politolog Ditrych
„Ať už bude prezidentem zvolen kdokoliv, jeho role bude aktivnější, než jsme viděli teď v posledním období Miloše Zemana,“ myslí si politolog a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych. „Pokud bude prezidentem Petr Pavel, tak se stávající vládou půjde o jakési poklidné soužití a nevidím veliký rozdíl v pohledu vlády a kandidáta Pavla na českou zahraniční politiku.“
A pokračuje: „Ani si nemyslím, že kandidát Andrej Babiš má alternativní geopolitickou vizi pro zahraniční politiku a že by chtěl otáčet kormidlem někam na Východ, vytrhávat nás z EU nebo NATO.“
Ať už bude prezidentem zvolen kdokoliv, jeho role bude aktivnější než u Zemana.
Čtěte také
„Diskuse o české zahraniční politice směrem dovnitř by s Babišem byla zajisté třeskutější. Jistou ochutnávku vidíme už teď ve volební kampani, kdy otevřel téma míru, možná za každou cenu. To bude jistě téma populární a Babiš jako prezident bude usilovat o to, aby jeho hnutí uspělo v příštích volbách,“ dodává politolog Ditrych.
„Signály navenek, které budeme jako Česko vysílat, nemusí být vždy nutně úplně koherentní. Ostatně, je to něco, co jsme tady zažívali posledních 10 let.“
Mírová jednání a klid zbraní
Podle politologa chce mír vlastně většina lidí, jde ale o to, jestli je spravedlivý, nebo za každou cenu. Americký diplomat a pozdější ministr zahraničí administrativy Richarda Nixona a Geralda Forda kdysi psal o Vídeňském kongresu, který ukončil Napoleonské války, ale jsou to teze obecné, vhodné i pro dnešek.
K mírovým jednáním nepochybně dojde, ale teď to není na pořadu dne.
„A napsal, že kdykoli nebyl pro mezinárodní společenství tou nejvyšší hodnotou mír, tak byl vydán napospas tomu nejvíc bezskrupolóznějšímu členovi.“
Stejně tak bychom prý neměli nové mírové hnutí v Evropě nechat jiným napospas. „Aby si koncept míru usurpovali, přivlastňovali sami pro sebe. Všichni musíme přemýšlet o míru, ale také o realistické cestě, jak se k němu dostat, abychom ho dopředu zabezpečili na dlouhou dobu,“ myslí si.
Čtěte také
„K mírovým jednáním nepochybně dojde, ale teď to není na pořadu dne. Protože jak Ukrajina, tak Rusko věří tomu, že mohou silou dosáhnout lepšího vstupu do těchto jednání.“
Druhá věc podle politologa je, že v době mírových jednání by mohly alespoň na čas také utichnout zbraně.
„Většina z nás si samozřejmě přeje, aby to bylo co nejdřív, ale bohužel to teď asi není na spadnutí. Ale ani jednání nemusí vyústit v mír, který vyřeší konflikt – a pak může jít o další z těch zamrzlých na evropské východní periferii, které jsou v postsovětském prostoru už od 90. let,“ dodává s tím, že má na mysli Jižní Kavkaz, Moldavsko a další.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí si poslechněte v audiozáznamu, dozvíte se víc.
Související
-
Naše naděje je v Rusech samotných. Až se vytratí iluze absolutní moci Putina, míní analytik Ditrych
„Putin se nás snaží vtáhnout do svého starého světa, ve kterém vyrůstal, ve kterém se tvořil jeho světonázor,“ komentuje chování ruského prezidenta Ondřej Ditrych.
-
Útoky v Evropě. Je důvod k panice? Evropa není epicentrem...
Během letošního roku teroristé útočili v Bruselu, v Nice. Německo během posledního týdne zasáhla série útoků. Dnešní útoky ve Francii skončili smrtí kněze. Eskaluje...
-
Ditrych: Tvrdší postup proti podezřelým z terorismu může vést...
Britská policie je přesvědčena o tom, že za pondělní teroristický útok v Manchesteru je odpovědná celá skupina lidí. Údajný pachatel manchesterského útoku podle inf...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.