Udržitelný život v praxi aneb Jak žít ekologicky, ekonomicky a příjemně

23. září 2023

Pokud patříte k lidem, kteří chtějí svět tvořit a měnit, ne jen pasivně přihlížet, a není vám lhostejná budoucnost planety, určitě jste si všimli, že probíhá Evropský týden pro udržitelný rozvoj. Do této akce, které se naše republika účastní od roku 2015, se vždy zapojuje přes 20 evropských států a letos poprvé do ní projektem Udrž to aneb Sedm dní pro planetu vstoupil i Český rozhlas. A samozřejmě i Český rozhlas Plus a pořad Natura.

Jeho autorka Markéta Ševčíková se vydala do různých koutů republiky za příklady dobré praxe, tedy do míst, kde umějí žít udržitelně – s ohledem na přírodu a životní prostředí a také na finance, navíc tak, aby byli schopni čelit výzvám, které přináší globální změna klimatu.

Databázi těchto příkladů dobré praxe shromažďuje ekologická Nadace Partnerství, která zároveň každoročně pod názvem Adapterra Awards vyhlašuje i soutěž o ty nejzajímavější.

Jak to dělají v Brně, Chebu, Plzni, na Božím Daru a v Jindřichovicích pod Smrkem? Inspirujte se v Natuře!

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.