Týden očima Petra Schwarze: Velbloud, politici a zlatá horečka

5. leden 2019

Začal rok 2019. Na Pardubicku museli hasiči vytáhnout z desetimetrové studny půltunového býka, na Příbramsku museli bagrem pomoci z rybníka dokonce velbloudovi.

Bagry vůbec sloužily tento týden i k netradiční práci, v Itálii je lupičská banda použila na roztržení přepadené obrněné dodávky s penězi.

Jan Vávra: Kdo jsou lepšolidi?

Miloš Zeman během vánočního poselství.

Útok prezidenta republiky na ty, „kteří se považují za něco lepšího než my ostatní, kteří nám neustále radí, co máme dělat, kteří své názory považují za nadřazené názorům ostatních lidí“, a které nazval podle sebe krásným termínem „lepšolidé“, představuje učebnicový příklad toho, co současná politologie nazývá populismem.

Tradici u nás zatím nemají ani promluvy předsedů parlamentních komor na Nový rok, letos jsme je zažili poprvé, a podle toho, co jsme se z nich dozvěděli, se nedá říci, že by předtím nějak zvlášť chyběly.

Od šéfa Senátu Kubery jsme se dozvěděli, že máme být sebevědomější a hledat to, co nás spojuje, od šéfa Poslanecké sněmovny Vondráčka že nás zahraničí vidí lépe, než se vidíme sami a že by rozdělená česká společnost měla zasypat příkopy.

Od premiéra Babiše pak v rozhovoru pro Českou televizi, že letos možná vymění nějaké ty ministry, konkrétně jako ohroženého opět jmenoval už tradičního vládního otloukánka, ministra dopravy Ťoka, na jehož konci trvají komunisté, a kterému nepomáhají ani opakující se dopravní kolapsy, jen co začne sněžit. A sněžilo i tento týden, jak to tak v zimě bývá.

Ať se i na další rok dokážeme dívat s humorem

Petr Holub: Co zanecháme příštím generacím

Výsledky plnění státního rozupočtu za rok 2018 představila ministryně financí Alena Schillerová

Bilance rozpočtu na rok 2018 dopadla dobře. Příjmy jsou na úrovni výdajů, dokonce ještě o tři miliardy výše.

Ministryně financí Schillerová se pochlubila, že státní rozpočet za minulý rok skončil v mírném přebytku, což je fajn, jen na tom vláda nemá zas tak velkou zásluhu, protože utratila mnohem více, než podle schváleného rozpočtu měla a na dobrém výsledku se podílela především vrcholící celosvětová hospodářská konjunktura přinášející více peněz z daní a také vyšší platby z Evropské unie.

Ale ministerstvo financí má v chlubení se cizím peřím praxi – zatímco ministryně Schillerová na vládě hlasovala proti zvýšení minimální mzdy, podle vládního webu právě ministerstvo financí tento návrh prosadilo, proti čemuž se ostře ohradila sociálně demokratická ministryně práce Maláčová, považující zvýšení minimální mzdy za svůj úspěch. Mezi voliči populární opatření mívají hodně matek a otců.

Mimochodem, podle nové analýzy Eurostatu vedou Češi v rámci celé Evropské unie v průměrném počtu dní, které proleží v nemocnici. Uvidíme, jak to dokáže zužitkovat k propagaci ministr zdravotnictví.

Petr Holec: Přeceňovaná ministryně Maláčová a její záporné skóre

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

Ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Jana Maláčová nedávno oznámila, že se chce na březnovém volebním sjezdu stát místopředsedkyní strany.

To ve Spojených státech už dva týdny nefunguje část federálních úřadů a statisíce jejich úředníků muselo na nucenou, leč neplacenou dovolenou. Prezident Trump ochromil činnost řady institucí a úřadů, protože mu demokraté v Kongresu jsou ochotni schválit jen třetinu z pěti miliard dolarů na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Takže zatím jen Trump slibuje na Twitteru, že „zeď se blíží“, ale úřady nefungují.

Tento týden navíc Trump ohromil svou historickou erudicí, když na zasedání své vlády vysvětlil, že Sovětský svaz měl právo na invazi do Afghánistánu, protože tamodtud prý proudili teroristé do Ruska. Škoda, že to nevěděl třeba Ronald Reagan, který se naivně domníval, že komunistický Sojuz chce touto invazí posílit svůj vliv v regionu.

V Česku se tento víkend koná vůbec první sčítání ptáků. Na odvrácené straně Měsíce přistála poprvé v historii lidmi vyrobená sonda, čínská Čchang-e 4 a vypustila lunární vozítko zvané Nefritový králík.

V americké Alabamě přišlo s převratným řešením rostoucího počtu vražd a nárůstu zločinnosti policejní oddělení města Opp – protože je to dílo Satana, je potřeba poprosit o pomoc Boha.

Petr Schwarz

Na několika nizozemských ostrovech vypukla jakási obdoba zlaté horečky – stovky lidí sbírají na plážích nejrůznější zboží od hraček po velkoplošné televize, které sem přináší příliv. Poklady pocházejí ze zhruba tří set kontejnerů s nákladem, které zřejmě vlivem špatného počasí ztratila obří nákladní loď proplouvající kolem.

Ať se i na další rok postpravdivé éry dokážeme dívat s humorem, přeje posluchačům Českého rozhlasu  Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

autor: Petr Schwarz
Spustit audio