Týden očima Petra Schwarze: Umění žít v těžkých dobách
Velikonoce letos musíme slavit doma, kostely i dnes zůstanou bez věřících a na pomlázku radši zapomeňte.
Tedy pokud ji nezvládnete přes internet, který alespoň účast v kostele na bohoslužbách může věřícím částečně nahradit.
Koronavirus už zasáhl i indiánský kmen žijící odloučeně od civilizace v hlubinách brazilského pralesa a dál ochromuje svět. U nás se sice situace lepší, ale třeba ve Spojených státech už mají půl milionu nakažených. Ruští obchodníci zase hlásí rychlý nárůst prodeje alkoholických nápojů. Jen v některých zemích, jako v Bělorusku či Burundi, se tváří, že se zas tak moc neděje. V těžké situaci a pod všeobjímajícím tlakem ale už mnozí ztrácí nervy a dělají hlouposti.
Ve Švýcarsku zažili první bankovní loupež během nouzového stavu. Český lupič tam vrazil do banky s respirátorem na obličeji, který ho zrovna moc nemaskoval, a s pepřovým sprejem jako zbraní. Odnesl si pár set franků a za chvíli ho chytili.
Prezidentský banket
Čtěte také
Prezident Zeman svolal před týdnem svůj poradní sbor, včetně některých ministrů či policejního prezidenta, do Lán. A nechal se s ním vyfotit, jak sedí naštosovaní u stolu jeden těsně vedle druhého, ale s rouškami na ústech. A taky s talíři s občerstvením před sebou. Byl to pak dost komický pohled na snahu některých účastníků vysvětlovat, že se mohli najíst pod rouškou. Všichni účastníci schůzky si museli nechat dopředu udělat test na koronavirus, pravda, kromě prezidenta. Ano, prezident má u nás téměř absolutní imunitu, ale to naneštěstí koronavirus neví.
Poslanec Foldyna se zase ještě nenaučil, jak se nosí rouška, a tak když oznamoval svůj přestup do klubu SPD, zakrýval si jí ústa, ale ne nos. Roušky nás budou provázet ještě dlouho, tak umění je nosit pochopí třeba i on.
Kam s Koněvem
Čtěte také
V úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin nový zákon, podle kterého mohou ruské soudy udělit až pět let vězení za ničení a poškozování hrobů a památníků ruských válečných obětí, a to i v zahraničí. Hned druhý den požádal ministr obrany Šojgu ředitele Vyšetřovacího výboru Bastrykina, aby trestně stíhal zahraniční úředníky zodpovědné za ničení pomníků sovětských vojáků, zejména těch z Prahy.
A ještě do konce týdne začalo v Rusku trestní stíhání kvůli soše maršála Koněva, kterou nechalo zastupitelstvo Prahy 6 odvézt do depozitáře. Chce ji vystavit v novém muzeu a na jejím dosavadním místě vybudovat památník osvobození. To je ale podle onoho Vyšetřovacího výboru znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.
Podle agentury RIA Novosti chce Rusko sochu získat zpět, o to Šojgu požádal dopisem svůj český resortní protějšek Metnara. Byl by to dost zvláštní požadavek, protože Rusko sochu nikdy nevlastnilo, takže není, co vracet, a nevlastní ji ani Ministerstvo obrany, ale právě Praha 6. Ještě zvláštnější je, že si Rusko přisvojuje právo trestat představitele demokraticky zvolené samosprávy v jiném státu za jejich rozhodnutí, jak naložit se svým majetkem, a to dokonce za něco, co se stalo ještě před přijetím onoho zákona.
Mimochodem, v Praze stával mnohem, mnohem větší pomník osvoboditele, Koněvova nadřízeného generalissima Stalina. Pokud se tedy budou v Rusku držet dosavadní logiky důsledně, i jeho odstřel v roce 1962 by mohli začít stíhat. Zdá se, že v Rusku pro nás stále platí heslo „se Sovětským svazem na věčné časy“.
Ale jsou Velikonoce, pojďme myslet na příjemnější a důležitější věci – na naději, kterou nám dnešní připomínka zmrtvýchvstání Ježíše Krista dává. Krásné prožití zbytku Velikonoc přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Útok na českou ambasádu v Rusku místní státní orgány spíš jen tiše kvitují, myslí si publicista
V pátek ráno odstranila Praha 6 z náměstí sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. V neděli 5. dubna následovala odplata ze strany moskevské pobočky národních bolševiků.
-
Pomník maršála Koněva - jak to vidí Rusové žijící v Česku
Pomník maršála Koněva nerozděluje jen českou společnost, ale také členy zde žijící ruské menšiny. Jaké je postavení Rusínů na dnešní Ukrajině. Moderuje Tomáš Pilát.
-
Na nás se nikdo neobrátil, říká Koněvova vnučka. Válka slov bude pokračovat, soudí komentátor
O aféře kolem sochy maršála Ivana Koněva mluví jeho vnučka Jelena Koněvová a redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka