Týden očima Petra Schwarze: Umění žít v těžkých dobách

12. duben 2020

Velikonoce letos musíme slavit doma, kostely i dnes zůstanou bez věřících a na pomlázku radši zapomeňte. 

Tedy pokud ji nezvládnete přes internet, který alespoň účast v kostele na bohoslužbách může věřícím částečně nahradit.

Koronavirus už zasáhl i indiánský kmen žijící odloučeně od civilizace v hlubinách brazilského pralesa a dál ochromuje svět. U nás se sice situace lepší, ale třeba ve Spojených státech už mají půl milionu nakažených. Ruští obchodníci zase hlásí rychlý nárůst prodeje alkoholických nápojů. Jen v některých zemích, jako v Bělorusku či Burundi, se tváří, že se zas tak moc neděje. V těžké situaci a pod všeobjímajícím tlakem ale už mnozí ztrácí nervy a dělají hlouposti.

Ve Švýcarsku zažili první bankovní loupež během nouzového stavu. Český lupič tam vrazil do banky s respirátorem na obličeji, který ho zrovna moc nemaskoval, a s pepřovým sprejem jako zbraní. Odnesl si pár set franků a za chvíli ho chytili.

Prezidentský banket

Čtěte také

Prezident Zeman svolal před týdnem svůj poradní sbor, včetně některých ministrů či policejního prezidenta, do Lán. A nechal se s ním vyfotit, jak sedí naštosovaní u stolu jeden těsně vedle druhého, ale s rouškami na ústech. A taky s talíři s občerstvením před sebou. Byl to pak dost komický pohled na snahu některých účastníků vysvětlovat, že se mohli najíst pod rouškou. Všichni účastníci schůzky si museli nechat dopředu udělat test na koronavirus, pravda, kromě prezidenta. Ano, prezident má u nás téměř absolutní imunitu, ale to naneštěstí koronavirus neví.

Poslanec Foldyna se zase ještě nenaučil, jak se nosí rouška, a tak když oznamoval svůj přestup do klubu SPD, zakrýval si jí ústa, ale ne nos. Roušky nás budou provázet ještě dlouho, tak umění je nosit pochopí třeba i on.

Kam s Koněvem

Čtěte také

V úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin nový zákon, podle kterého mohou ruské soudy udělit až pět let vězení za ničení a poškozování hrobů a památníků ruských válečných obětí, a to i v zahraničí. Hned druhý den požádal ministr obrany Šojgu ředitele Vyšetřovacího výboru Bastrykina, aby trestně stíhal zahraniční úředníky zodpovědné za ničení pomníků sovětských vojáků, zejména těch z Prahy.

A ještě do konce týdne začalo v Rusku trestní stíhání kvůli soše maršála Koněva, kterou nechalo zastupitelstvo Prahy 6 odvézt do depozitáře. Chce ji vystavit v novém muzeu a na jejím dosavadním místě vybudovat památník osvobození. To je ale podle onoho Vyšetřovacího výboru znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.

Podle agentury RIA Novosti chce Rusko sochu získat zpět, o to Šojgu požádal dopisem svůj český resortní protějšek Metnara. Byl by to dost zvláštní požadavek, protože Rusko sochu nikdy nevlastnilo, takže není, co vracet, a nevlastní ji ani Ministerstvo obrany, ale právě Praha 6. Ještě zvláštnější je, že si Rusko přisvojuje právo trestat představitele demokraticky zvolené samosprávy v jiném státu za jejich rozhodnutí, jak naložit se svým majetkem, a to dokonce za něco, co se stalo ještě před přijetím onoho zákona.

Mimochodem, v Praze stával mnohem, mnohem větší pomník osvoboditele, Koněvova nadřízeného generalissima Stalina. Pokud se tedy budou v Rusku držet dosavadní logiky důsledně, i jeho odstřel v roce 1962 by mohli začít stíhat. Zdá se, že v Rusku pro nás stále platí heslo „se Sovětským svazem na věčné časy“.

Petr Schwarz

Ale jsou Velikonoce, pojďme myslet na příjemnější a důležitější věci – na naději, kterou nám dnešní připomínka zmrtvýchvstání Ježíše Krista dává. Krásné prožití zbytku Velikonoc přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.