Týden očima Petra Schwarze: Smutek, smutek, smutek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svíčky a květiny před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce

Zemřel Karel Gott. Ulici před jeho vilou nad Bertramkou pokryly svíčky, pietní připomínky vznikaly i na dalších místech.

Premiér Babiš svolal mimořádné zasedání vlády, která na den pohřbu vyhlásila státní smutek a nabídla Gottově rodině Mistrův státní pohřeb.

O den později Babiš nabídku poopravil na pohřeb se státními poctami, někdo si totiž asi včas neuvědomil, že státní pohřby dosud byly vyhrazeny jen pro významné osobnosti, které stály v čele našeho státu, a ještě zdaleka ne pro všechny.

Prezident Zeman nechal do Gottova pohřbu svěsit státní vlajky na Hradě i v Lánech na půl žerdi, čímž byl podle bývalého hradního protokoláře Forejta hrubě porušen protokol vzhledem k tomu, že to je možné jen v den státního smutku a jindy by to mohlo navozovat dojem, že byla země napadena nepřítelem.

Prezidentův mluvčí Ovčáček Forejtova slova nepřímo pro Lidovky.cz označil za nevkusné vyjádření „na adresu těch, kteří chtějí projevit – každý dle svých možností – bol svých srdcí“.

Ať násilí, agrese a vymezování se vůči jiným neovládá naše životy

Ano, mnoho Čechů bezesporu cítí nad smrtí legendárního zpěváka populárních písní opravdový smutek a chce podle svých možností tento smutek projevit, smutné ale také je, že Hrad a jeho pán podle Ovčáčkova vyjádření považují opět porušení pravidel za něco, co je v jejich možnostech. Pak totiž více než smutek ukazují, že si mohou dovolit to, co jiní ne, a ještě smutek těch „běžných“ lidí berou za rukojmí.

V Pekingu začaly velkolepou vojenskou přehlídkou oslavy 70. výročí založení Čínské lidové republiky. Den předtím se byl čínský prezident Si poklonit památce zakladatele komunistické Číny Maa, jinak vraha milionů Číňanů. Podle zveřejněné studie NASA mohly být na Venuši v minulosti po tři miliardy let podmínky k životu, pak se ale něco zvrtlo.

Na deset let poslal soud v americkém Texasu do vězení nyní už bývalou bělošskou policistku, která zastřelila svého černošského souseda v jeho bytě. Policistka podle své výpovědi po návratu z celodenní služby v únavě vyjela o patro výše, než bydlela, a překvapilo ji, že dveře do bytu, který pokládala za svůj, nejsou zamčené. Zato ji nepřekvapilo, že byt vypadá úplně jinak než ten její, a tak, když se soused začal se zmrzlinou v ruce zvedat z gauče, z něhož sledoval televizi, muže, kterého údajně pokládala za lupiče, ve strachu o život zastřelila.

Na Floridě zase omylem zastřelil jedenašedesátiletý Američan svého norského zetě, který mu přiletěl ze Skandinávie s rodinou popřát k narozeninám. Zeť chtěl svého tchána překvapit, a tak po svém příjezdu pozdě večer zabušil na zadní dveře a pak na oslavence vybafl z úkrytu ve křoví. Tchán ale šel po předchozí hádce s jiným příbuzným otevřít dveře s pistolí v ruce a vyděšený prostřelil svému zeti srdce. Místní šerif vyjádřil pro střelce plné pochopení a nehodlá ho stíhat, Norovi přátelé vyjádřili na sociální síti přesvědčení, že tragédii způsobila hlavně zbraňová kultura v USA.

Českou ústavu, konkrétně Listinu základních lidských práv a svobod, by chtělo 35 českých senátorů v čele s bývalým policejním prezidentem Červíčkem z ODS doplnit o výslovné právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce. Horní komora parlamentu o tom má začít jednat na konci října.

Stejný požadavek obsahuje i petice, která vznikla v reakci na snahu Evropské unie omezit držení automatických zbraní, a kterou podepsalo už přes sto tisíc lidí, podle signatářů v čele s prezidentem Zemanem, premiérem Babišem, či předsedou Senátu Kuberou, přestože právo na obranu zajišťují u nás už současné zákony.

V ruském Ingušsku odevzdal na policii zákona dbalý místní občan lehký kulomet, který našel uprostřed hlavní silnice protínající celý severní Kavkaz. Nalezený kulomet předtím záhadně ztratili sami policisté, povolaní z Uralu do neklidné autonomní republiky jako posila.

Petr Schwarz

V den 150. výročí narozenin Mahátmy Gándhího, který se svou politikou nenásilného odporu stal ikonou pro miliony lidí na celém světě, ukradl kdosi z jeho památníku ve střední Indii zde uloženou část Gándhího popela a připojil nápis „zrádce“. Ať násilí, agrese a vymezování se vůči jiným neovládá naše životy, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu