Tuberkulóza byla v Evropě už před 7000 lety
Vědci potvrdili jeden z nejstarších případů onemocnění tuberkulózou. Trpěl jí muž, který žil před 7000 lety v Maďarsku.
Na archeologickém nalezišti Hódmezővásárhely-Gorzsa v jižním Maďarsku bylo objeveno 71 lidských koster. Jsou staré asi 7000 let, patří dospělým lidem i dětem a mnoho z nich nese stopy po zraněních, metabolických chorobách a změnách kostí. Pro vědce jsou zvláště zajímavé kostry, které nesou známky hypertrofické pulmonální osteopatie (Hypertrophic Pulmonary Osteopathy). Projevuje se symetrickým růstem nové kostní tkáně a příčinou jejího vzniku může být tuberkulóza. Na archeologickém záznamu se ale hypertrofická pulmonální osteopatie vyskytuje vzácně, takže je obtížné tuto teorii potvrdit.
V případě koster z Maďarska se to vědcům podařilo: mladý muž, jehož kostra dostala označení HGO-53, měl změny na žebrech a obratlích. Původní diagnózu, že jde o hypertrofickou pulmonální osteopati, která vznikla následkem onemocnění tuberkulózou, potvrdila přítomnost molekul lipidů, které jsou typické pro bakterie tuberkulózy. To samé ukázala i analýza DNA z kostí. Muž HGO-53 je tak nejstarším známým případem plně rozvinuté hypertrofické pulmonální osteopatie a zároveň jedním z nejstarších známých případů tuberkulózy.
Zdroj: PLOS ONE
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.