Trump dělá to, za co kritizoval Obamu. Dopředu avizuje, co v Sýrii podnikne, hodnotí Erik Best

12. duben 2018

„Na stole jsou všechny možnosti,“ uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová ohledně toho, zda Spojené státy vojensky zasáhnou v Sýrii kvůli víkendovému chemickému útoku ve městě Dúma. „(Tato věta) obvykle znamená, že možností je i použití vojenské síly. To už ale prezident Donald Trump dopředu oznámil. Tentokrát jsem to vlastně pochopil opačně, tedy že trošku ustupuje,“ soudí americký novinář Erik Best.

Trump totiž na Twitteru pohrozil Rusům, ať se připraví na pěkné, nové, chytré rakety. „O tom se hodně mluví, protože udělal něco, za co kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu, tedy dopředu avizoval, co hodlá podniknout. Dostal se do jeho situace,“ upozorňuje Best, také vydavatel bulletinu The Fleet Sheet.


Tentokrát to může být vnímáno i pozitivně. Trump je tak nevypočitatelný, že bude velká úleva, pokud se rozhodne nezasáhnout.Erik Best

Srovnává to s Obamovými slovy z roku 2012, že použití chemických zbraní Asadovým režimem by bylo překročením červené linie. „Řekl, že něco podnikne, ale neudělal to. Když teď Trump nezasáhne, tak bude kritizován,“ dodává.

„To, co dělá Trump, má v jednom ohledu logiku. Dlouhodobá vojenská politika Spojených států je, aby nebyly žádné regionální mocnosti. Pokud by Asad vyhrál, stane se Sýrie a Írán silným hráčem. Rusové ale tentokrát reagovali také dost ostře a dali najevo, že se nebojí. Situace je nepřehledná a může se stát cokoli,“ podotýká Best.


Trump se často rozhoduje sám. Určitě se radí se svým týmem, ale jeho rozhodnutí překvapují i jeho okolí. Před čtrnácti dny oznámil, že chce odejít ze Sýrie a poradcům řekl, že to má být do 48 hodin. Podařilo se jim ho přesvědčit, že potřebují minimálně půl roku.Daniel Anýž

Redaktor serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž připomíná, že oproti úderu z minulého roku se tentokrát dohaduje přinejmenším účast Francie a Velké Británie, ne-li koordinovaná akce. Už v pondělí totiž Trump oznámil, že se o dalším postupu rozhodne do 48 hodin.

V posledních měsících se zásadně obměnil Trumpův tým, poradcem pro národní bezpečnost se stal John Bolton a na potvrzení ministrem zahraničí čeká Mike Pompeo. „To je vykládáno jako přitvrzení americké politiky. Bolton je neokonzervativec, který nemá problém se zahraničními intervencemi. Obhajuje invazi do Iráku i preventivní úder proti KLDR,“ popisuje.

autoři: ert , bum
Spustit audio