Truchlíte? Zahrabejte v lese předmět svého mrtvého, radí psycholog z Terapie mezi stromy
„Současnému člověku občas chybí rituály, něco, čím bychom leccos zakončili, případně to líp uchopili. V tu chvíli může být na místě terapie v přírodě. Například ve chvíli, kdy vám odejde někdo blízký, vy truchlíte a zároveň si s tím nedokážete pomoct sami,“ říká psycholog a propagátor tzv. terapie mezi stromy Adam Táborský. Se svými klienty totiž občas vyrazí do přírody, třeba na procházku, a tvrdí, že ani v lese neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.
Čtěte také
Pokud by si člověk chtěl s truchlením pomoct sám, přidává radu: „Může nějaký předmět od blízkého v lese zahrabat, případně si naopak něco z přírody odnést. Něco nového, co může být kamenem v nové cestě životem, který se vám na chvíli vyprázdnil,“ doporučuje psycholog.
Popisuje i příběh klienta, se kterým jednu dobu dlouho pracoval a pak se asi rok neviděli. „Pak měl před svatbou a říkal, že místo, aby vyrazil na ,rozlučku se svobodou‘, tak mu přišlo fajn jít do přírody a zamyslet se nad svým vztahem.“
Stejné to může být pro každého, kdo potřebuje prohloubat téma. „Něco, kdy se nemůžete rozhodnout, může to být změna práce, vztahové věci, problémy v rodině nebo například ten vstup do instituce manželství.“
Celé Hovory Tatiany Čabákové najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.
Související
-
Když vám dobře nepracují chodidla, problém se řetězí, říká lektorka Bičíková a přidává cvičení
Autorka cvičebního programu Vnímej své tělo Zuzana Bičíková nejdřív lidi učila pracovat s dechem, postupem času se její metoda posunula.
-
Lidé chtějí jít za hranu poznatelného. Člověk 21. století potřebuje nový příběh, myslí si terapeutka
„To, že věříme v ,něco‘, je hluboce cítěný rozměr transcendentální,“ říká terapeutka a kulturoložka Kamila Němečková.
-
Studená sprcha není pro každého, zkuste raději ledový kyblík, doporučuje instruktor chladové terapie
„Nemá to totiž být extrémní výzva, ač si to hodně lidí myslí. Protože míra přemáhání musí být adekvátní tomu, aby se vám to chtělo dělat znovu,“ vysvětluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.