Truchlíte? Zahrabejte v lese předmět svého mrtvého, radí psycholog z Terapie mezi stromy

5. říjen 2023

„Současnému člověku občas chybí rituály, něco, čím bychom leccos zakončili, případně to líp uchopili. V tu chvíli může být na místě terapie v přírodě. Například ve chvíli, kdy vám odejde někdo blízký, vy truchlíte a zároveň si s tím nedokážete pomoct sami,“ říká psycholog a propagátor tzv. terapie mezi stromy Adam Táborský. Se svými klienty totiž občas vyrazí do přírody, třeba na procházku, a tvrdí, že ani v lese neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.

Čtěte také

Pokud by si člověk chtěl s truchlením pomoct sám, přidává radu: „Může nějaký předmět od blízkého v lese zahrabat, případně si naopak něco z přírody odnést. Něco nového, co může být kamenem v nové cestě životem, který se vám na chvíli vyprázdnil,“ doporučuje psycholog.

Popisuje i příběh klienta, se kterým jednu dobu dlouho pracoval a pak se asi rok neviděli. „Pak měl před svatbou a říkal, že místo, aby vyrazil na ,rozlučku se svobodou‘, tak mu přišlo fajn jít do přírody a zamyslet se nad svým vztahem.“

Stejné to může být pro každého, kdo potřebuje prohloubat téma. „Něco, kdy se nemůžete rozhodnout, může to být změna práce, vztahové věci, problémy v rodině nebo například ten vstup do instituce manželství.“

psycholog Adam Táborský

Celé Hovory Tatiany Čabákové najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.