Třetí pilíř směřuje k lidem s vyšším příjmem, říká expert

20. listopad 2015

Spoření v takzvaném třetím důchodovém pilíři by mohlo být atraktivnější. Poslanci schválili balík změn, které by měly k penzijnímu připojištění přilákat víc lidí. Už teď si v něm na lepší důchod spoří téměř pět milionů klientů.

„Třetí pilíř má dvě poloviny. První polovina je ta, kde jsou v tzv. transformovaném fondu všichni ti, kteří měli dříve tzv. penzijní připojištění se státním příspěvkem.

  • Jaké jsou výhody a nevýhody spoření v třetím důchodovém pilíři? Experta Víta Samka z ČMKOS se ptá Ivana
    Navrátilová.
    " style="">
    Jaké jsou výhody a nevýhody spoření v třetím důchodovém pilíři? Experta Víta Samka z ČMKOS se ptá Ivana
    Navrátilová.
    " style="">
    Jaké jsou výhody a nevýhody spoření v třetím důchodovém pilíři? Experta Víta Samka z ČMKOS se ptá Ivana
    Navrátilová.
0:00
/
0:00

To je plně garantované. Tady ti lidé musí dostat vždy tolik prostředků, kolik do něj vložili, případně o něco více,“ vysvětluje Vít Samek, expert z Českomoravské konfederace odborových svazů.

Výhody třetího pilíře jsou také v tom, že lidé by mohli spořit dřív než od 18 let, výhodnější by mělo být postupné vyplácení naspořených peněz a zvýšit by se měly i daňové úlevy.

„Druhá, nová polovina třetího pilíře hraje opět podle pravidel: reálná hodnota ovlivněná vývojem investic na vrhu. To znamená, že mohou mít více nebo méně - souvisí to s vývojem na trhu. Ale mají šanci, že si důchod zvýší,” přibližuje fungování třetího pilíře Vít Samek.

V čem je tedy rozdíl mezi druhým a třetím pilířem?

„Rozdíl mezi druhým pilířem, který byl zrušen, a třetím je ten, že třetí pilíř nehraje hru na snížení nároků z důchodového pojištění, tedy z prvého pilíře. Třetí pilíř umožní pouze získat si více za vlastní úspory.

Směřuje k těm skupinám obyvatel, které mají příjmy - střední a vyšší příjmy. Ti mají větší šanci si zde naspořit,“ domnívá se expert.

„Přijde mi to docela spravedlivé, protože tyto skupiny lidí se zase naopak podílejí svými vyššími příspěvky na financování relativně vyšších důchodů těch příjmově slabších skupin obyvatelstva,“ uzavírá pan Samek z ČMKOS.

autoři: Ivana Navrátilová , Jana Tupá

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.