Tomáš Kraus: Každý Žid si může dnes v obci vybrat, zda bude ortodoxní, reformní nebo sekulární. Pro všechny je místo
Tomáš Kraus působí už třicet let jako tajemník Federace židovských obcí v ČR, předtím se pohyboval v oblasti reklamy a vytvářel audiovizuální upoutávky. Oba jeho rodiče přežili koncentrační tábor v Osvětimi. „Vždy jsem se pohyboval kolem muziky, filmu a kultury. Ale člověk má několik identit a jsem také samozřejmě Žid a hrdě se k tomu hlásím,“ říká o změně svého povolání.
„Táta to odmítl a věděl velmi dobře proč. Měl zkušenosti už před válkou a o politice jako zkušený redaktor toho věděl hodně a velmi zblízka,“ dodává.
I dnešní situace v Íránu je součástí proroctví, říká Karol Sidon
„Upřimně řečeno, o vývoj na planetě se tolik nebojím. Judaismus je tu na místě, protože nám svým způsobem naznačuje cestu, která vede k příchodu mesiáše, záchraně Izraele a lidstva. A to není možné bez porodních bolestí,“ říká zemský vrchní rabín, dramatik a spisovatel Karol Sidon, který přijal vzhledem ke své víře a šabat pozvání do tentokrát předtočené sobotní Osobnosti Plus.
Místo pro všechny
„V roce 1945 se do prostoru bývalých Sudet dostalo mnoho Židů, kteří přišli z Podkarpatské Rusi. Ti byli nejen ortodoxní, ale téměř chasidé. Zatímco v Praze byl jen jeden chasid, jmenoval se Jiří Langer a napsal nádhernou knížku, která se jmenuje Devět bran. Když se dal na ortodoxii a začal nosit černý klobouk, kaftan a pejzy, jeho rodina začala uvažovat o tom, jestli ho nemá nechat internovat v blázinci,“ vzpomíná Kraus.
Mluví i o tom, jak se vyvíjel judaismus v Praze po roce 1989, kdy se musela židovská obec duchovně rekonstruovat a pod vedením rabína Karola Sidona se vydala cestou ortodoxie. Ta je dnes natolik upevněná, že je možné myslet na reformu.
„Osobně vidím judaismus jako něco, čemu se v zahraničí říká judaismus à la carte. To znamená: jste Žid, ale jste sekulární, nikoli náboženský, můžete si vybrat. Nebo jste náboženský, ortodoxní, pojďme se dohodnout na tomto. Nejste ortodoxní, jste reformní? I pro vás je tady místo. Myslím si, že to je správná cesta a my, v rámci Federace židovských obcí, se o to snažíme,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Tomáš Kraus ještě bude hovořit o církevních restitucích a politice státu v tomto ohledu.
Související
-
Zdeněk Jančařík: Církev je rozdělená. Řada kněží by se ráda vrátila do doby před papežem Františkem
Salesiánský kněz Jančařík si musel studia teologie prosadit před matkou i otcem. Dnes říká, že by si mladý člověk měl projít zkušeností udělat něco sám za sebe. (repríza)
-
Angelika Pintířová: Zrovnoprávnit manželství homosexuálů není dobré pro ně a ani pro společnost
Řeholnice Angelika Pintířová vstoupila do kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského ve 14,5 letech a bylo to podle ní přijetí Božího pozvání.
-
Tomáš Kraus: Zdanění církevních náhrad zkomplikuje investice do obnovy židovských památek
Rozhovor s tajemníkem Federace židovských obcí Tomášem Krausem o zdanění církevních náhrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.