Tomáš Klvaňa: Biden – Merkelová: Návrat normální nudy
Washingtonské návštěvy evropských státníků hlavní americká média tak tak registrují. Výjimkou byly občasné spory a zvláštní řeč těla při setkání některých Evropanů s bývalým prezidentem Trumpem.
Prezidentský mandát Joea Bidena měl být návratem do normálu a v tomto smyslu, nebo dokonce v několika významech jsme se opravdu vrátili před Trumpa. Navzdory rétorice o společných hodnotách a zájmech, o transatlantické vazbě a potřebě spolupracovat, není Evropa v americké politické rozpravě tématem, které by hýbalo emocemi a figurovalo na předních místech důležitosti.
Čtěte také
A tak zřejmě poslední návštěvu německé kancléřky Angely Merkelová – už v této chvíli významné historické osobnosti našeho kontinentu – přešla tento týden americká média jenom několika povinnými řádky a obrázky. Do americko-evropských vztahů se vrátila nuda; dodejme, že v tomto případě vítaná nuda.
Oba státníci se dobře znají už z doby, kdy byl Biden senátor. Kancléřka ho označila za drahého přítele a prezident žertoval, že poté, co měla čest jednat se čtyřmi americkými prezidenty, to v Oválné pracovně zná stejně dobře jako on.
Po šílené jízdě na Trumpově rozviklané horské dráze je stvrzení strategického partnerství dobrá věc, i když Merkelová a další evropští hráči neskrývají obavy z toho, že Trump nebo někdo jako on se může za pár let do Bílého domu zase vrátit. Mimo jiné také proto se Evropa stále víc osamostatňuje a hájí své zájmy. Výsledkem je několik významných americko-německých sporů, které summit nevyřešil.
Diplomacie dospělých
Čtěte také
Biden i nadále kritizuje plynovod Nord Stream 2, který by měl být dokončen v září. Jeho vláda však přestala uplatňovat sankce proti ruské společnosti i jejímu německému řediteli, kteří tento projekt zastřešují. Za to Biden musel vydržet kritiku v Kongresu z obou stran politického dělítka. Prezident tím dal najevo, že rozumí realitě a že Rusko není pro něj tak důležité jako Čína, kde by rád získal pro svůj tvrdší postup spolupráci právě Spolkové republiky. Ani tam však nepochodil. Merkelová se k ničemu nezavázala a ve vztahu k Pekingu, významnému obchodnímu partnerovi, se omezila na několik frází.
K dohodě nedošlo ani o návrhu dočasně neuplatňovat vlastnická práva farmaceutických firem u vakcín na covid. Tady je Biden tlačen levým křídlem své strany a je formálně pro, i když na společné tiskovce téma nijak neforsíroval. Merkelová je v této položce zcela správně proti líbivému opatření. Chudým státům, které nemají na vakcínu, lze pomoci i jinak než prostřednictvím daru intelektuálního vlastnictví čínským a ruským monopolům a jejich loutkovodičům, které se svými vakcínami druhé kategorie hrají v chudém světě špinavou propagandistickou hru.
Dalo by se skoro říct, že na ničem podstatném se Angela a Joe neshodli. Přesto buďme rádi, že se vrátila diplomacie dospělých, v níž se diskutuje o rozdílných zájmech, ale základní hodnoty jsou každému jasné a za rohem nečeká nějaká zásadní roztržka.
Autor působí na New York University Prague
Související
-
Adam Černý: Biden vnáší do sporu s Čínou koronavirus
Do americko-čínské rivality se dostává nový rozměr pátráním po prvotním ložisku pandemie, která od prosince roku 2019 zasáhla celý svět.
-
Adam Černý: Jak vytrhnout Nord Streamu 2 stoličku
Projekt plynovodu Nord Stream 2 se stal ožehavým bodem politiky Berlína, protože živil obavy, že nebere ohledy na Ukrajinu a země mezi Německem a Ruskem.
-
Jan Macháček: Blinken do Evropy – Čína a Nord Stream 2
Antony Blinken, nový americký ministr zahraničí, je v Bruselu, kde navštíví NATO a zúčastní se jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka