Adam Černý: Biden vnáší do sporu s Čínou koronavirus

31. květen 2021

Do americko-čínské rivality se dostává nový rozměr pátráním po prvotním ložisku pandemie, která od prosince roku 2019 zasáhla celý svět. Ten spor se vedl od samého počátku propuknutí pandemie covid-19. Jistota panovala, že koronavirus se začal masivně šířit koncem roku 2019 z čínského Wu-chanu, doposud se však nepodařilo spolehlivě určit prvotní ložisko nákazy. Peking brzy začal vytěsňovat informaci o vlastním počátečním otálení, které umožnilo proměnu epidemie na pandemii.

Nahradil jej příběhem o úspěšném zvládnutí a dodávkách zdravotního a humanitárního materiálu do jiných zemí. Na mediální titulky „virus z Wu-chanu“, které s chutí používal americký prezident Donald Trump, reagoval prudce alergicky. Tato linie poněkud ustoupila do pozadí pod přílivem zpráv, jak se covid-19 šířil a šíří po celém světě a kolik lidských obětí si vyžádal.

Čtěte také

Nyní ji však nevrací zpět do hry nikdo jiný než Trumpův demokratický nástupce Joe Biden. Vyzval americké zpravodajské služby, aby mnohem intenzivněji pátraly po původu koronaviru s tím, že bude tlačit na Čínu, aby se na vyšetřování plně podílela.

Narážka na Peking nespadla z nebe. Ve městě Wu-chan již sice měli pátrat inspektoři Světové zdravotnické organizace, ale jejich misi tamější úřady předem rázně omezily, nemluvě o tom, že se kamsi nevysvětlitelně vytratili lékaři z místní laboratoře, která mohla být podle jedné ze dvou nejvíce zmiňovaných variant prvotním ložiskem infekce, když druhou je přenos ze zvířete na člověka na wuchanském tržišti.

Čína nemá zájem na vyšetřování

Najít a vypátrat zdroj pandemie, která na celém světě stála životy takřka tři a půl milionu lidí a zasáhla takřka 170 milionů, by bylo více než záhodno. Biden svou výzvu zpravodajským službám nemínil jen deklaratorně, protože zároveň stanovil 90denní lhůtu, kdy má výsledky vyšetřování dostat na stůl s tím, že Washington nyní oficiálně nevylučuje ani jednu ze dvou verzí.

Čtěte také

Vyhlídky šetření omezuje postoj Číny. Z jejího ministerstva zahraničí zazněla výtka, že se tu někdo snaží hrát podle starých receptů, a aby bylo jasno, co se tím míní, zazněl odkaz na nikdy nenalezené zbraně masového ničení v Iráku po atentátech z 11. září 2001.

Sdělení, že politizace vyšetřování původu nákazy vážně ohrozí mezinárodní spolupráci při zvládání pandemie, nelze přeložit jinak, než že Čína nemá zájem na vyšetřování, které by jí přiřklo odpovědnost za rozšíření nákazy.

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý

Diplomatická přestřelka, kterou vyvolalo Bidenovo oznámení, že chce vyšetřovat prvotní zdroj pandemie, napovídá, že do americko-čínských vztahů po lednovém střídání v Bílém domě a po nanejvýš neobvyklé veřejné polemice ministrů zahraničí při jejich březnovém prvním setkání na Aljašce přibyla další, neobyčejně třaskavá položka.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

autor: Adam Černý
Spustit audio