Thomas Kulidakis: Na Rakousko raději v EU moc nespoléhejme

3. červenec 2018

Teze, že státy nemají přátele, ale pouze své zájmy, platí pro našeho jižního souseda dvojnásob. Vzhledem k tomu, že se Rakousko na půl roku ujímá předsednictví v Radě unijních států, měli bychom si dobře zhodnotit jeho cíle. A klást důraz jen tam, kde se na základě minulých zkušeností můžeme spolehnout, že Vídeň své postoje nezmění jako pověstná korouhvička v silném větru.

V první řadě jde o postoj k reformě unijního azylového systému. V tomto ohledu už Rakousko svou věrolomnost prokázalo. Nejdříve nás až do jara roku 2016 poučovalo, že jsme málo solidární. Pak v podstatě během jednoho dne obrátilo.

Lavinová reakce

Nedříve vyslovilo svou věrnost celoevropskému řešení beroucímu ohled na země na vnější hranici Evropské unie, především Řecko a Itálii. Následně jednostranně uzavřelo hranice, spustilo lavinovou reakci a v přímém důsledku se nejen z Řecka stalo v podstatě jedno velké skladiště běženců.

Thomas Kulidakis: Bulharsko v čele Rady EU překonalo očekávání

Bojko Borisov

Když se před půl rokem poprvé v historii ujalo předsednictví Rady Evropské unie Bulharsko, jeho angažmá bylo přijímané s velkými pochybnostmi. Pak ale překvapilo...

Ale vzhledem k tomu, že do té doby přijalo přes sto tisíc žadatelů o azyl, poučovalo Rakousko Českou republiku a ostatní země Visegrádu i nadále.

Co se týká nedávné minulosti, setkání šestnácti zemí k migraci se před velkým summitem zúčastnilo. A příliš se za nás nebralo, protože si je vláda Sebastiana Kurze moc dobře vědomá, co její předsednictví v radě členských států obnáší, jaké jsou šance a limity.

Za prvé Rakousko nepatří do první ligy hráčů celounijní politiky. Není ani početné obyvateli, ani natolik významné ekonomicky, aby si mohlo prosazovat vždy svou. To se projevilo, když se nechalo rychle odradit od záměru uzavřít Brennerský průsmyk, hranici s Itálií.

Západní Balkán

Role předsednictví spočívá ve stanovování agendy, nestranném zprostředkování shody a především v udržování instituce v jejím chodu. Je tedy zřejmé, že se na Vídeň nemůžeme plně spolehnout, natož jí důvěřovat, že pod tlakem Itálie, Francie nebo Německa nezradí důvěru. Její plán táborů pro běžence mimo Evropskou unii navíc naráží na odpor států v Africe i na západním Balkáně.

Thomas Kulidakis: Západnímu Balkánu do Evropské unie nepomáháme

Summit EU v Bruselu

Evropská unie se rozhodla o jeden rok odložit začátek přístupových jednání s Albánií a Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií.

Ale západní Balkán a jeho naděje na přistoupení do evropského projektu sjednocení je naopak oblast, ve které bychom spolupracovat mohli. Česká republika stejně jako Rakousko patří mezi velké podporovatele balkánských zemí. Má je jako svou zahraničně politickou prioritu z historických důvodů i podle vzorce, že podpora západnímu Balkánu se zvyšuje u států, které jsou mu blízko.

Další priorita rakouského předsednictví je digitalizace. I to je pro nás výhodná oblast, protože s digitalizací ruku v ruce přichází modernizace správy věcí veřejných i ekonomiky. V této oblasti tedy na jižního souseda také může být spoleh.

Suma sumárum tedy platí, že by si naše vláda měla opakovat epigram o chození na led, na kterém pán uklouzne a jiný si nohu zláme. Nejsme sice kmán, ale špatným spojenectvím se jím stát můžeme.

autor: thk
Spustit audio