Tereza Zavadilová: Závod o AI zrychluje

20. březen 2024

Mezi lidmi, kteří aktuálně dostávají výpověď z práce, je třetina manažerů, zjistila nedávno agentura Bloomberg. Před pandemií to bylo jen 20 procent. Třeba doručovací společnost UPS v lednu propustila 12 tisíc manažerů, aby ušetřila miliardu dolarů.

Citigroup propustí 20 tisíc lidí a z aktuálních 13 manažerských vrstev jich škrtne osm. Žádná škoda, proč měli tolik řídících pozic, řeklo by se. Analytici soudí, že je to začátek.

Čtěte také

Velké firmy začínají šetřit, nezaměstnanost takzvaných bílých límečků, tedy lidí z kancelářských profesí, bude novou normou. Být ajťák bylo vysněné povolání poslední doby, teď je jeho budoucnost nejistá. V mnoha firmách programátorům již teď pomáhá takzvaný kopilot v podobě umělé inteligence, možná je brzy nahradí – protože se na to učí. 

V oblasti umělé inteligence se běží závod, agenda už nyní poněkud míchá kartami. Třeba v žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Kdo drží krok v AI, nemá se čeho bát. Kdo ne, může rychle stát opodál. Třeba výrobce čipů Nvidia je největším prozatímním vítězem závodu v umělé inteligenci. Nyní představila superčip Blackwell, který má násobně vyšší kapacitu a umožní zrychlit operace a zvětšit rozlišení, což akceleruje rozvoj umělé inteligence. 

Regulace umělé inteligence

Nvidii raketově rostou tržby i cena akcií a dostala se na příčku třetí nejhodnotnější firmy světa, s hodnotou 2,2 bilionu dolarů. Mezi první dvacítku největších firem světa se přitom výrobce čipů dostal teprve v roce 2021.

Čtěte také

Nvidia je nyní za Microsoftem a Applem. Druhý jmenovaný ve prospěch Microsoftu ale ztrácí – právě kvůli umělé inteligenci. Microsoft chytře investoval do firmy Open AI, která je tvůrce Chatu GPT, jež se stal symbolem generativní umělé inteligence.

Nedávno představil převaděč textu na video s názvem Sora. Technologie umožňuje, aby si člověk vyprodukoval video v kvalitě hollywoodského filmu jen na základě pokynu, který v aplikaci napíše. Zatím je Sora v testovací fázi a videa dělá jen minutová, ale tvůrci jsou právem nervózní.

Applu naproti tomu vlak v AI asi ujíždí. Technologický gigant oznámil, že bude do svých telefonů montovat umělou inteligenci Gemini, kterou vyrábí Google, což je v mobilním operačním systému v podobě Androidu přímá konkurence. Není divu, že akcie Applu letos ztrácí. 

Čtěte také

Pokud by se zdálo, že Nvidia a podobní prozatímní vítězové závodu o AI se vezou jen na psychologické vlně zájmu, není tomu tak. Nvidii raketově rostou tržby. Nový superčip, který bude stát asi 30 tisíc dolarů, firma vyrobila pro gigantické zákazníky. Google, Meta Amazon a Microsoft ho budou objednávat za miliardy – ačkoli se snaží o vývoj vlastních čipů, aby nebyly závislé jen na Nvidii.

Vize jdou ještě dál za hranice generativní umělé inteligence, co píše knihy a natáčí filmy. Nvidia představila software Omniverse, v němž půjde dělat digitální dvojčata jakýchkoli fyzických objektů. Věc vznikne nejprve virtuálně a až pak se bude vyrábět. To výrobní procesy všeho možného výrazně zlevní a spolu s technologiemi, které již existují, to prý povede k nové fázi robotiky, vývoji a výrobě robotů, co vypadají jako člověk. 

Tereza Zavadilová

Evropskou unií po tříleté práci prošla první systematická regulace umělé inteligence na světě. Vypadá to, že je to v pravý čas. Nařizuje větší transparentnost, třeba to, že lidé budou muset být informováni, že s nimi komunikuje AI, nebo že užití AI bude zakázáno v citlivých oblastech jako školství či zdravotnictví. Teď ještě, kdo to bude kontrolovat, jestli lidé, nebo umělá inteligence. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.