Tereza Zavadilová: Bitcoiny Elona Muska
Elon Musk a jeho skvadra má neuvěřitelnou moc nad tržními cenami, okomentoval v agentuře Bloomberg analytik Mati Greenspan současné kryptoměnové melodrama. Pravda je, že miliardář a spolumajitel výrobce elektrických vozů Tesla si s kryptoměnovým trhem teď trochu pohrál.
Bylo to takhle. V lednu Musk koupil bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů a informoval o tom na svém twitterovém účtu, který sleduje 48 milionů lidí. Řekl také, že Tesla bude přijímat kryptoměnu jako měnu při nákupu vozů. To mezi fanoušky kryptoměn vzbudilo naprostou euforii. Nejen mezi nimi, přidaly se ostatní velké firmy jako Mastercard či známé fondy s tím, že i oni začnou digitální měny brát na milost.
Čtěte také
Cena bitcoinu raketově vzrostla až na 58 tisíc dolarů za kus, podporovaná dalšími optimistickými hláškami spekulanta z Tesly. Růst ceny pro Muska znamenal zisk jednu miliardu dolarů. Zlý jazyk v podobě analytika Daniela Ivese k tomu poznamenal, že Tesla pravděpodobně v prvním letošním pololetí vydělá na bitcoinu více, než na prodeji svých elektrických vozů...
Guru ví víc
Že bohatí bohatnou a chudí chudnou, platí i na trzích. Když některý ze subjektů tak mocných, že je trhem považován za investičního guru – například investor Warren Buffett, spekulant Carl Icahn či velký fond typu BlackRock – koupí akcie nějaké firmy, pošle to jejich cenu vzhůru. Trh totiž věří, že dotyčný guru ví víc a běží jeho směrem. Toto přesně se povedlo Muskovi v případě kryptoměn.
Čtěte také
Snadné manipulaci nahrál fakt, že v kryptoměnách se točí dosud mnohem méně peněz než třeba na akciovém či dluhopisovém trhu. Zásah jednoho spekulanta tak ovlivní cenu mnohem rychleji. V bitcoinu se denně protočí zhruba deset miliard dolarů, přitom třeba v derivátech na zlato je to desetkrát více.
Hnát se za názory nějakého guru se ale většinou nevyplácí. Nejinak je tomu v oblasti investic. Musk během víkendu v jedné twitterové konverzaci poznamenal, že cena bitcoinu a etherea vypadá poněkud vysoká. Skoro vzápětí cena většiny kryptoměn spadla, ve dvou dnech o dvacet procent. A to je jenom psychologie. Až Tesla začne bitcoiny prodávat, to bude teprve jízda.
Muskova hra s bitcoiny má ještě jeden problematický rozměr. Majitel Tesly to teď dost schytal za to, že na jedné straně vypisuje soutěže o vynálezy na snížení množství uhlíku ve světě, na straně druhé kupuje neekologické kryptoměny. Těžba bitcoinu spotřebuje více energie než Argentina a kritizuje se, že většina těžby běží v Číně v oblastech, kde hlavním zdrojem energie je stále uhlí. Taková vizitka se k ekologickému vizionáři, jímž Musk jinak rád je, moc nehodí.
Autorka je ekonomická novinářka
Související
-
Facebook představil vlastní digitální měnu. Libra má překonat bitcoin
Libra by měla fungovat od první poloviny roku 2020 a podobně jako daleko slavnější digitální měna bitcoin bude založena na technologii blockchain.
-
Robert Břešťan: S bitcoinem proti represivním režimům
Nejznámější světovou kryptoměnu bitcoin má většina lidí zafixovanou jako zajímavou investici. Jak to tak bývá, jednou je dole, jednou nahoře, tu roste, tu klesá.
-
Julie Hrstková: Bitcoin, hračka za spoustu peněz
Bitcoin a další kryptoměny v příštím roce ze světa nezmizí. Aby zopakovaly raketový růst cen jako v minulých letech ale budou potřebovat víc než jen sázku na budoucnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.