Na bitcoinu se dá vydělat obrovské množství peněz, ale také prodělat, varuje šéf brokerské firmy Cyrrus

21. únor 2021

Ani koronavirus nemá zásadní vliv na ochotu lidí investovat. Po krátkém propadu v březnu loňského roku kapitálové trhy rostou. Zdá se, že většina velkých hráčů si v současnosti nepřipouští možný příchod recese nebo finanční krize. „Neděsí je to. Může za to posledních 10 až 12 let na trzích. Protože od té minulé finanční krize centrální banky po celou dobu indikovaly, že nepřipustí žádnou další podobnou krizi,“ vysvětluje Marek Hatlapatka, ředitel brokerské společnosti Cyrrus.

„Investoři vidí, že na trzích ty výnosy jsou. A vnímají především i tu negativní stránku věci – když se podívají na bankovní účty, tak tam vidí nulové úročení. Vidí, že to není cesta, jak uchovat trvale hodnotu svých úspor. Proto se dívají právě na kapitálové trhy,“ komentuje aktuální situaci Hatlapatka.

Čtěte také

I díky nulovému úročení peněz na klasických účtech se do investic pouští také lidé, kteří podle jeho slov ještě před deseti lety měli z podobných transakcí strach. Pomohla tomu i transformace samotných trhů.

„Ty doby velké divočiny, kdy člověk mohl přijít ve velmi krátké době o hodně peněz, jsou, řekl bych, minimálně u těch velkých brokerů, kteří jsou regulovaní Českou národní bankou, dávno pryč,“ popisuje broker, co pomohlo rozptýlit obavy menších investorů.

Stačí desetitisíce

S jakou částkou se vůbec dnes dá začít s investicemi? „Obecně se dá říct, že dnes není problém investovat na kapitálových trzích v řádu desítek tisíc korun. Není to úplně ideální, nicméně taková ta hlavní překážka, která byla v minulosti – že s padesáti tisíci nedokážete své portfolio diverzifikovat –, ta prostřednictvím certifikátů nebo ETF fondů padla,“ přiznává Hatlapatka.

Sám ale připouští, že ideálním vstupem jsou řádově spíše stovky tisíc korun. „A v posledních letech nejdynamičtěji roste segment bohatších investorů – řádově v mnohamilionových částkách,“ dodává.

Čtěte také

Stejně jako se mění podmínky investování, mění se také strategie, které by lidé měli používat. Realita na trzích je dnes dosti odlišná od představy většiny začínajících investorů.

„Já jsem během let došel k naprosto jednoznačnému názoru, který hodně souvisí s tím, jak se trh vyvíjí. V době, kdy na trhu převládají víceméně automatické obchody, není taková ta snaha o to být chytřejší než zbytek trhu a najít nějakou podhodnocenou akcii, vypíchnout ji a nakoupit si ji, správnou investiční strategií,“ varuje ředitel Cyrrusu.

„Investování je o tom stanovit si strategii, nedělat úplně zbytečné chyby a nacházet moderní instrumenty, kterých je už dneska na trhu obrovské množství. A je potřeba se v tom jenom zorientovat. Ať už sám, nebo prostřednictvím někoho, kdo se tím zabývá dlouhodobě,“ nabízí recept na úspěšnou strategii Hatlapatka.

Riskantní bitcoin

V souvislosti s investicemi je čím dál častěji slyšet o kryptoměnách. Především pak o nejpopulárnější z nich – bitcoinu. 

Čtěte také

„Má obrovskou publicitu. Můžete na něm v krátké době vydělat obrovské množství peněz, ale také je prodělat. A to je třeba si uvědomit. Ze svých zkušeností vím, že většina retailových investorů má poměrně vysokou averzi vůči riziku,“ uvádí broker důvod, proč se bitcoin pro většinu investorů nehodí.

„Když vyplňujete nějaký dotazník a říkáte v něm, jaký máte vztah k riziku, tak to je jenom něco na papíře. Potom v praxi je to úplně jiná situace. Moje rada pro nezkušeného investora je – rozhodně se nesnažit investovat do jedné jediné komodity. Ať už je to bitcoin nebo jedna akcie. Je třeba diverzifikovat a používat nástroje, které vám to umožní i v menších částkách,“ přidává na závěr důležitou radu Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Poslechněte si celý rozhovor Nadi Bělovské s Markem Hatlapatkou.

Společně probrali také to, jaký má názor na spekulace o bublině na trhu, nebo jak se proměnila práce brokerů v posledních patnácti letech.

autoři: Naďa Bělovská , Ondřej Skácel
Spustit audio

Související