Prouza: Škrtat zelené investice je hloupost. I Poláci si spočítali, že se jim vyplatí
Lídři Evropské unie se po téměř pěti měsících scházejí, aby jednali o vytvoření fondu obnovy na pomoc zemím postiženým epidemií koronaviru a také o novém evropském rozpočtu. Podle předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy potřebuje Česko peníze hlavně na modernizaci průmyslu.
Někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Prouza připomíná, že dosáhnout dohody o rozpočtu je vždy velmi složité.
Čtěte také
Tentokrát by ale vše mohl usnadnit fakt, že řada zemí pociťuje ekonomické problémy a vědí, že další prohlubování nejistoty by bylo to nejhorší možné.
„Bude ale záležet i na tom, jak moc se pohádají nizozemský a maďarský premiér. Ten nizozemský bude trvat na tom, aby se spořilo a především aby byla kontrola nad tím, jak a za co jednotlivé země utrácejí peníze,“ podotýká Prouza.
Viktor Orbán, kterému zdatně sekunduje český premiér, říká: ‚Navalte prachy a nekecejte nám do toho, co s nimi budeme dělat.‘
Tomáš Prouza
Pokud jde o fond obnovy, premiér Andrej Babiš (ANO) zdůrazňuje, že peníze musí jít na předem dané projekty. Naopak v případě evropského rozpočtu Babiš prosazuje, aby Česko mohlo více rozhodovat o tom, na co peníze půjdou.
„Česká pozice je velmi slabá, protože je totálně nekonzistentní. Je to jednání ve stylu ‚teď mě napadla nějaká myšlenka, tak ji plácnu.‘ Jiné země mají strategii a vědí, co si chtějí vyjednat. Česká ‚strategie‘ je všechno negovat a to se ten kompromis dělá obtížně,“ upozorňuje Prouza s tím, že premiér svými výroky často cílí hlavně na domácí publikum.
Ekologie se vyplatí
Babiš mimo jiné kritizuje investice do zelených projektů a proměnu ekonomiky, kterou prosazuje Evropská komise. Více peněz by podle něj mělo jít na kohezní fondy. „Peněz na kohezní fondy už jsme tu měli dostatek. Babiš chce peníze nalít do betonu a dálnic, ale my stejně nejsme schopní stavět. A ty peníze nedokážeme ani čerpat,“ upozorňuje Prouza.
Čtěte také
Právě Česko je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR zemí, která potřebuje peníze na zásadní modernizaci průmyslu: „To, že si chceme škrtat peníze na zelené investice, je ta nejhloupější strategie, jakou může vláda zvolit.“
„Polsko bylo ještě před pár měsíci bráno jako země, která odmítá investice do ekologie. Ale jakmile si polská vláda spočítala, kolik by to mohlo přinést, tak dnes je Polsko na jednáních šampionem modernizace a ekologie,“ dodává.
Potřebujeme nainvestovat co nejvíce peněz, aby náš průmysl byl konkurenceschopný i za 30 let. Přerod ze subdodavatele autodílů na moderní průmyslovou zemi bude stát obrovské peníze.
Tomáš Prouza
Proč tedy česká vláda nepostupuje podobně? „Protože je to složité. Mnohem jednodušší je udržovat status quo a žádné prudké pohyby,“ nabízí možnou odpověď Prouza. Řadu firem totiž „bude transformace bolet“ a mnozí začnou vládu kritizovat za to, že tlačí na ekologizaci.
„Evropská komise dělá jen to, na čem se shodnou členské státy. Ty se shodly na tom, že chtějí omezovat emise a aby Evropa byla v roce 2050 uhlíkově neutrální,“ konstatuje.
Jak probíhají jednání v zákulisí summitů? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Prouza: Proč to u piva šlo, ale u potravin vláda tvrdí, že by je nižší DPH nezlevnilo?
Svaz obchodu a cestovního ruchu navrhuje snížit DPH na potraviny na 10 %. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) návrh odmítá s tím, že by rozdíl zůstal obchodníkům.
-
Dejte mi co nejvíc a neptejte se, za co to utratím, shrnuje Prouza Babišovo vyjednávání o dotacích
Poslanec Bžoch (ANO) to odmítá, ale o směřování dotací prý mají rozhodovat státy: „Chceme větší flexibilitu, kde peníze využít. Například pro infrastrukturu.“
-
Ondřej Houska: Domluvit se na rozpočtu přes video? Nemožné
Domluvit se během pár hodin prostřednictvím videokonference na něčem, co se v historii Evropské unie nikdy nestalo, prostě není možné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka