Dejte mi co nejvíc a neptejte se, za co to utratím, shrnuje Prouza Babišovo vyjednávání o dotacích. Chceme větší flexibilitu, namítá Bžoch (ANO)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš (ANO)
0:00
/
0:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude od čtvrtka na mimořádném summitu Evropské unie jednat o unijním rozpočtu na příštích sedm let. Limituje českou delegaci, že v jejím čele je premiér, který kvůli podezření ze střetu zájmů žaluje Evropskou komisi?

„Nemyslím si, že by to České republice mělo uškodit, protože se jedná hlavně o něho – i přesto, že je premiérem,“ míní poslanec Jaroslav Bžoch (ANO).

Ani podle bývalého tajemníka pro evropské záležitosti (a současného prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu) Tomáše Prouzy premiérovy kauzy nebudou mít vliv na to, kolik peněz Česko z Unie dostane – může to ale debatu obrátit k tomu, jak se u nás evropské peníze rozdělují a jak přísná je kontrola.

„Žaloba je kvůli penězům pro Agrofert, premiér vede vládu, která o ní rozhodla, i když sám u toho nebyl. Znovu to propojuje téma Babiš – Agrofert – evropské peníze – konflikt zájmů,“ upozorňuje Prouza.

Podle Bžocha by se ale případná debata týkala všech států, které mají problémy s dotacemi, a obecně toho, na co mají evropské prostředky směřovat. „Nemyslím si, že by to bylo jen kvůli premiéru Babišovi,“ zdůrazňuje.

„Babiš je výjimkou v tom, v jakém je konfliktu zájmů. Není žádný jiný premiér, který by měl stejné problémy a kterého by Evropská komise definovala jako člověka v konfliktu zájmů. V tom jsme výrazně jiní. V tom, co chce – ‚Dejte mi co nejvíc a neptejte se, za co to utratím‘ – je velmi podobný dalším středoevropským premiérům,“ reaguje Prouza.

Není to o tom ‚dejte nám peníze a my si s nimi uděláme, co chceme‘. Ale dotace z kohezních fondů jsou pro nás jednodušeji zpracovatelné. A chceme větší flexibilitu, kde peníze využít. Například pro infrastrukturu.
Jaroslav Bžoch

Má se soutěžit o dotace?

Evropská unie chce v novém rozpočtu snížit výdaje na kohezní politiku, Česko je ale proti. „České republice se daří, ale otázka je, zda jsme se přiblížili Francii nebo Německu. A to myslím, že ne. Máme spoustu regionů, kde je třeba pomáhat,“ upozorňuje Bžoch.

„Je logické, že do každého vyjednávání jdete s maximálními požadavky. Problém je, když se příliš zakopete a neumíte udělat kompromis. Je jasné, že nemůžeme dostat stejně kohezních peněz. Česko je výrazně bohatší, to je základní argument. A druhý je, že se snižuje evropský rozpočet,“ podotýká Prouza.

Česko mělo vždy problém v tom, že si dokázalo vykřičet hodně peněz, a pak je neumělo utratit, a už vůbec ne transparentně.
Tomáš Prouza

Jádro sporu je podle něj v tom, že o peníze se má soutěžit: „Musíte přijít s lepším projektem, než váš slovenský, rumunský nebo francouzský soused. To, co by prošlo v národních obálkách, by v evropské soutěži nevyhrálo. Proto takový odpor z řady zemí,“ vysvětluje.

Bžoch připouští, že evropské peníze v minulosti šly například i na projekty hotelů nebo golfových hřišť. „Byla to velká černá díra. To se postupně zlepšilo a je na členských státech, aby si to nastavily. Unie na to kontrolní mechanismy má,“ oponuje.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související