Dejte mi co nejvíc a neptejte se, za co to utratím, shrnuje Prouza Babišovo vyjednávání o dotacích. Chceme větší flexibilitu, namítá Bžoch (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO) bude od čtvrtka na mimořádném summitu Evropské unie jednat o unijním rozpočtu na příštích sedm let. Limituje českou delegaci, že v jejím čele je premiér, který kvůli podezření ze střetu zájmů žaluje Evropskou komisi?
„Nemyslím si, že by to České republice mělo uškodit, protože se jedná hlavně o něho – i přesto, že je premiérem,“ míní poslanec Jaroslav Bžoch (ANO).
Čtěte také
Ani podle bývalého tajemníka pro evropské záležitosti (a současného prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu) Tomáše Prouzy premiérovy kauzy nebudou mít vliv na to, kolik peněz Česko z Unie dostane – může to ale debatu obrátit k tomu, jak se u nás evropské peníze rozdělují a jak přísná je kontrola.
„Žaloba je kvůli penězům pro Agrofert, premiér vede vládu, která o ní rozhodla, i když sám u toho nebyl. Znovu to propojuje téma Babiš – Agrofert – evropské peníze – konflikt zájmů,“ upozorňuje Prouza.
Podle Bžocha by se ale případná debata týkala všech států, které mají problémy s dotacemi, a obecně toho, na co mají evropské prostředky směřovat. „Nemyslím si, že by to bylo jen kvůli premiéru Babišovi,“ zdůrazňuje.
„Babiš je výjimkou v tom, v jakém je konfliktu zájmů. Není žádný jiný premiér, který by měl stejné problémy a kterého by Evropská komise definovala jako člověka v konfliktu zájmů. V tom jsme výrazně jiní. V tom, co chce – ‚Dejte mi co nejvíc a neptejte se, za co to utratím‘ – je velmi podobný dalším středoevropským premiérům,“ reaguje Prouza.
Není to o tom ‚dejte nám peníze a my si s nimi uděláme, co chceme‘. Ale dotace z kohezních fondů jsou pro nás jednodušeji zpracovatelné. A chceme větší flexibilitu, kde peníze využít. Například pro infrastrukturu.
Jaroslav Bžoch
Má se soutěžit o dotace?
Čtěte také
Evropská unie chce v novém rozpočtu snížit výdaje na kohezní politiku, Česko je ale proti. „České republice se daří, ale otázka je, zda jsme se přiblížili Francii nebo Německu. A to myslím, že ne. Máme spoustu regionů, kde je třeba pomáhat,“ upozorňuje Bžoch.
„Je logické, že do každého vyjednávání jdete s maximálními požadavky. Problém je, když se příliš zakopete a neumíte udělat kompromis. Je jasné, že nemůžeme dostat stejně kohezních peněz. Česko je výrazně bohatší, to je základní argument. A druhý je, že se snižuje evropský rozpočet,“ podotýká Prouza.
Česko mělo vždy problém v tom, že si dokázalo vykřičet hodně peněz, a pak je neumělo utratit, a už vůbec ne transparentně.
Tomáš Prouza
Jádro sporu je podle něj v tom, že o peníze se má soutěžit: „Musíte přijít s lepším projektem, než váš slovenský, rumunský nebo francouzský soused. To, co by prošlo v národních obálkách, by v evropské soutěži nevyhrálo. Proto takový odpor z řady zemí,“ vysvětluje.
Bžoch připouští, že evropské peníze v minulosti šly například i na projekty hotelů nebo golfových hřišť. „Byla to velká černá díra. To se postupně zlepšilo a je na členských státech, aby si to nastavily. Unie na to kontrolní mechanismy má,“ oponuje.
Související
-
Zelená politika EU se dotkne peněženky každého. Nekonejme hystericky, ale racionálně, vyzývá Vondra
EU jedná o rozpočtu na léta 2021–2027. Evropská komise chce finance na kohezi nasměrovat na zelené aktivity. Podle europoslance a místopředsedy ODS Vondry je to výzva.
-
Škrty v dotacích do zemědělství? Bitva o rozpočet EU začíná, Michel bude vyjednávat s premiéry
Méně peněz na dotace do zemědělství, více na boj proti klimatickým změnám, ochranu hranic nebo obranu. Tak by se dal ve zkratce shrnout návrh víceletého rozpočtu EU, který už nyní vyvolává spory.
-
Čtvrtina rozpočtu Evropské unie musí být určena na klimatické cíle, prohlásila von der Leyenová
„Nepřijmu rozpočet, který nebude zahrnovat alespoň 25 procent prostředků na boj proti klimatickým změnám,“ řekla von der Leyenová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.