Témata v umění zůstávají, mají ale jinou formu a dochází k nepochopení, říká historička umění
Máša Černá Pivovarová vyrůstala obklopená současným výtvarným uměním, což brala jako samozřejmost. Studium dějin umění byla nejdřív revolta, věnovala se starým mistrům holandského umění 17. století. Jako kurátorka roky spolupracuje se svým otcem malířem Viktorem Pivovarovem, o kterém napsala monografii Ach!, kterou ocenila Česká akademie vizuálního umění. Pracuje i s dalšími významnými českými umělci a má ambici vést pražskou galerii Portheimka.
Čtěte také
„V Alte Pinakothek v Mnichově u mě nastalo osvícení, kdy jsem se rozhodla, že půjdu studovat dějiny umění. Při práci se pak snažím propojovat literární formu a umění,“ říká Máša Černá Pivovarová.
Monografii o otci Ach! napsala během doktorandské práce, která je o jeho tvorbě. „Měla jsem úžasné vedení Marie Rakušanové z fakulty a prostředí moskevského konceptuálního umění jsem studovala do hloubky. Tak jsem poznala a v monografii popsala umělecké prostředí, které otce formovalo,“ dodává.
Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Pivovarov, ruská avantgarda a čekání na jasný plán Národní galerie. Rok 2021 na výtvarné scéně
Jak hodnotit Alicji Knastovou po roce působení na pozici ředitelky Národní galerie a na jaký úkol by měl napřít přednostně síly nový ministr kultury Martin Baxa?
-
Moskva je teď úplně jiné město. Neměnná je tu jen vysoká obloha, říká malíř Viktor Pivovarov
Malíř Viktor Pivovarov má aktuálně velkou výstavu v Národní galerii. O svých inspiracích mluvil s Hanou Slívovou.
-
Host: jeden z nejznámějších současných ruských malířů Viktor Pivovarov
Jak ovlivnil jeho život a tvorbu skoro čtyřicetiletý pobyt v Praze a co napsal do své autobiografie Zamilovaný agent. Moderuje Jana Klusáková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.