Svoboda projevu? To není totéž co libovůle, říká sociolog Ondřej Císař
Začátkem července vyšlo v americkém magazínu prohlášení významných osobností na podporu obrany svobodného projevu ve veřejném prostoru. Potýká se západní svět s něčím úplně novým?
„Autorům prohlášení rozumím. V současném světě je svoboda projevu a slova opravdu ohrožena,“ říká sociolog a politolog Ondřej Císař, který se zabývá protestem a proměnami demokracie. Za příklad uvádí například dění v Rusku nebo Maďarsku.
Vyjádření převážně amerických intelektuálů v měsíčníku Harper’s Magazine považuje host Barbory Tachecí za legitimní hlas. Signatáři prohlášení podle něj upozorňují na důležitost svobody slova pro fungující demokracii.
Čtěte také
Více než 150 světoznámých osobností v otevřeném dopise varovalo před ohrožením svobodného projevu a „netolerantním klimatem“ na všech stranách. Autoři také vyjádřili podporu současnému hnutí proti rasismu a policejní brutalitě. Upozornili ale, že uvolněné emoce ve výsledku podkopávají společenskou debatu.
„Co mi v prohlášení chybí, je zdůraznění, že svoboda slova se nerovná libovůle,“ poznamenává Císař s odkazem prezidenta Václava Havla, který svobodu vždy spojoval s odpovědností.
„A připsal bych ještě větu o odpovědnosti za to, co člověk ve veřejném prostoru říká. Zvláště osoby v důležitých pozicích tam totiž nejsou jen proto, aby vyjadřovali své vlastní názory. Jsou tam také proto, aby nějakým způsobem společnost formovali.“
Ondřej Císař upozorňuje, že konflikty o definici svobody projevu se vedly i v minulosti. Že se to děje znovu, nevnímá jako nic nového. A to ani v případě západní společnosti. „Možná máme idealizovanou představu západních demokracií, kterým se chceme přibližovat.“
Případ Hudlický
Císař se okrajově vyjádřil i k aktuálnímu případu stažení článku profesora chemie Tomáše Hudlického, českého emigranta žijícího a přednášejícího v Kanadě, který napsal pro časopis Angewandte Chemie. Autor v něm kritizuje upřednostňování sociálního pozadí na úkor pracovních úspěchů na vědecké půdě.
Vydavatel pak článek s omluvou stáhl a odvolal dva redaktory, kteří měli článek na starosti. O Hudlického tezích i postupu vydavatelství se vedou diskuse nejen mezi akademiky.
Nemám pocit, že jsme tady pod nějakým jednostranným diktátem, i do diskuse o profesoru Hudlickém vstupuje více stran.
Ondřej Císař
„Já osobně jsem ve Spojených státech v univerzitním prostředí nic takového nezažil,“ vzpomíná sociolog. Uvítal by ale, aby se na otázky diskriminace nebo sexuálního obtěžování na akademické půdě zaměřil vědecký výzkum.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Ondřejem Císařem. Mluvili také o kritice kapitalismu nebo hodnotové proměně západní společnosti.
Související
-
Svoboda slova je hodnotou pro někoho, kdo má co říct, myslí si filozof Kroupa
Vadí mu, když se jde nad rámec teze, že svoboda jednoho je omezena pouze svobodou druhého a nutností udržet společenství.
-
Důsledkem politické korektnosti bude ztráta svobody slova, myslí si režisér Sokol
Má za sebou rok působení v Činoherním klubu na postu uměleckého šéfa a zatím ho považuje za neúspěšný. Hostem pořadu Osobnost Plus je herec a režisér Ondřej Sokol.
-
Obhájce svobody slova, nebo zrádce Západu? Londýnský soud rozhoduje o vydání Juliana Assange
„Pro mě Assange není obhájcem svobody slova, ale zrádcem západních hodnot. Chápu, že je obviňován ze špionáže, a je správné, že stane před soudem,“ říká Tomáš Pojar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.