Švejk je nejmoudřejší postavou celé knihy, myslí si profesor z Irkutsku

11. září 2018

Na cestě po stopách legionářů se reportéři Českého rozhlasu zastavili v Irkutsku, kde pátrali po stopách jednoho ze slavných českých literátů – Jaroslava Haška.

Haškův román je mezi obyvateli Sibiře poměrně dobře znám. Vladimir Datcyshen,vedoucí katedry historie Sibiřské federální univerzity, má zato, že Švejkovy osudy jsou stále aktuální a o knize mluví jako o skvělém protiválečném díle.

Ve městě Irkutsk jsou Haškovi věnovány dvě pamětní desky a čas od času se tu pořádají tematické akce pro veřejnost.

Jedním z těch, kdo se v Rusku Jaroslavem Haškem intenzivněji zabývá, je vedoucí katedry moderních dějin a mezinárodních vztahů Irkutské státní univerzity Sergey Kuznetsov. A ten je přesvědčen, že Švejk není vůbec hloupý, jak se lidé často domnívají. Podle něj je tou vůbec nejmoudřejší postavou celého románu.

Jak by vypadal hollywoodský trailer na Švejka? Ukazuje Národní filmový archiv

Rudolf Hrušínský jako dobrý voják Švejk

Kromě Švejka vás uhrane třeba loutkový Špalíček. Anebo moderní upoutávka na thriller/horor Krakatit.

S oblíbeným spisovatelem ho paradoxně spojuje japanologie, kterou na univerzitě vyučuje. Hašek byl totiž prokazatelně přijat na místní univerzitu právě ke studiu jazyků dálného východu. K podobnému kroku ho přivedlo možná to, že se v internacionální sekci Rudé armády setkával se spoustou Asiatů a chtěl jim porozumět.

Proč tenkrát Švejkův autor opustil legionáře a přidal se k Rudé armádě, Kuznetsov neví. Má ale za to, že ho tam přivedla zvědavost. Ať tak či tak, později Hašek bolševiky opustil a po návratu do vlasti se k nim už nehlásil.

autoři: Martina Pouchlá , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.