Svatý Václav je nejdůležitější identifikační kód Čechů, tvrdí teolog
Patron české země, symbol státnosti nebo věčný panovník. Nejen těmito slovy můžeme charakterizovat českého přemyslovského knížete svatého Václava. Jeho odkaz si každoročně připomínáme 28. září už více než tisíc let. Proč se tato postava stala legendou? Jak silné bude její poselství pro budoucí generace?
„Už od 11. století je svatý Václav náhražkou abstraktního pojmu státu. Je to někdo, kdo drží českou zemi ideově pohromadě,“ konstatoval v Magazínu Leonardo teolog Petr Kubín z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Čtěte také
Češi se k odkazu svatého Václava hlásili po staletí a dodnes hraje zásadní roli, jak svědčí i současný státní svátek.
„Z církevního hlediska jde o hlavního zemského patrona, ochránce české země, ale zároveň i ochránce české církve. Jako zakladatelská postava stojí na počátku českého křesťanství se svou babičkou svatou Ludmilou.“
Proč se ale svatý Václav stal doslova kultovní postavou? „Protože byl Přemyslovec a protože zemřel mučednickou smrtí. Proto si ho jeho nástupci, také Přemyslovci, kteří u nás vládli dlouhá staletí, vybrali, aby byl uctíván jako svatý mučedník a věčný vládce české země.“
Pro českou církev má postava svátého Václava zásadní roli identifikační. To znamená, že s ním české křesťanství začíná, s ním i do Čech přichází, byť je to trochu historicky nepřesné. Je osou duchovních dějin českých. Hlásili se k němu všichni panovníci, všichni biskupové i zástupci dalších vyznání včetně husitů nebo utrakvistů.
teolog Petr Kubín
O tom, kdy se tak stalo, vedou historikové spory. „Ale předpokládáme že to bylo v 70. letech 10. století, kdy bylo založeno v Praze biskupství, a tím jsme se osamostatnili od církve bavorské.“
„Samozřejmě šlo o kult, který byl podporován shora. Až pak přišla jeho lidová složka, kdy se objevují například zprávy o zázracích u jeho hrobu.“
Čtěte také
Svatováclavský odkaz byl ale také zneužit. „Reinhard Heydrich a K. H. Frank v Protektorátu Čechy a Morava udělovali v roce 1944 tzv. Svatováclavskou orlici významným osobnostem českého kulturního života.“
„To mělo diskriminovat svatováclavskou tradici v očích české veřejnosti poté, co tu nacistický režim nebude. A to se i skutečně stalo,“ upozornil teolog.
Nacistická interpretace byla taková, že Václav v roce 929 přijal pohanství z rukou východofranského krále Jindřicha Ptáčníka a platil mu povinný tribut. „To bylo interpretováno jako služba Říši, jejíž součástí protektorát byl.“
Každý národ, aby mohl být národem, tak se musí hlásit ke své minulosti. A svatý Václav je pro nás ten nejdůležitější identifikační kód. Proto tady dnes náboženství nehraje první roli, národní povědomí. Proto svatý Václav přetrvává i v dnešní sekulární době, i když k němu máme určitý odstup.
teolog Petr Kubín
„To je příklad následné ex-post dezinterpretace, protože svatý Václav byl poražen a nezbylo mu nic jiného než platit poplatek za mír. Myslím ale, že to nijak vážně nenarušilo vnímání této postavy, a nestal se v našich očích kolaborantem.“
Čtěte také
Můžeme i dnes považovat postavu svatého Václava za sjednocující prvek, který stmelí společnost v dobách krizí? „Snad ano. Víme, že se všechny velké a důležité demonstrace odehrávají na Václavském náměstí u sochy svatého Václava. Za revoluce se tam ještě zpíval Svatováclavský chorál.“
„Svatý Václav je pro nás pojítko, ke kterému se můžeme všichni hlásit. A ukazuje se, že navzdory 40 letům ateistického režimu kult svatého Václava žije a přetrvá, minimálně několik generací. Co bude potom, to nevíme,“ shrnul Petr Kubín.
Související
-
Václav Cílek o svaté Ludmile: Je to merlinovská žena mezi křesťanstvím a pohanstvím. A taky babička
Malá obec Tetín je ohromná, co se týče významu v českých dějinách a při hledání národní identity. Po stopách kněžny Ludmily se vypravil i popularizátor vědy Václav Cílek.
-
Zemřel Svatý Václav ve věku 28, nebo 44 let? Ani současná věda to nemůže rozsoudit, říká antropolog
O svatém Václavovi, patronovi české země, nevíme vlastně skoro nic. Neznáme rok narození, nevíme, jestli měl rodinu, a dokonce ani kdy byl zavražděn.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.