Stingl a Konkolski? Oba to jsou velcí snílci, kteří si šli za tím svým snem, myslí si spisovatel Chroust
Nejdřív to byla jen diplomová práce o cestovateli Miroslavu Stinglovi, pak to pro historika, spisovatele a skauta Adama Chrousta přerostlo ve velký knižní projekt. Chroust před nedávnem dokončil a vydal i příběh nejslavnějšího českého mořeplavce Richarda Konkolského pod názvem Být první. „Konkolski je pořádný chlap, který se nikdy před ničím nezalekl a šel v životě za svými sny.“
V pořadu Hovory pokračuje: „Konkolski si nikdy nenechal diktovat lidmi kolem, co může, nebo nemůže dělat a dokázat. I přes tu šílenou dobu normalizace, ve které žil, začal pracovat na svých největších snech a projektech. Tehdy navíc překonal obrovské překážky, které si dnes ani neumíme představit,“ doplňuje.
Čtěte také
S Miroslavem Stinglem podle historika a spisovatele Konkolského leccos spojuje. „Oba to byli velcí snílci. Příběh cestovatele Stingla začal dřív, už v období 2. světový války, kdy se ,zhroutil svět‘. Do té doby si maloval mapy světa a plánoval, že svět objede dokonce i v době, kdy po únoru 1948 začali vládnout komunisti a vypadalo to velmi špatně,“ popisuje.
„Stingl si stejně našel cestu, jak si své sny splnit,“ doplňuje s tím, že nakonec cestovat mohl, ale jako amerikanista a zaměstnanec Československé akademie věd. „Tím, že se osvědčil, nikdy neutekl, nikdy neudělal žádný nepříjemný rozhovor pro tehdejší režim, tak mohl cestovat i dál a věnovat i těm svým indiánům, což bylo tak trošku apolitické téma.“
„Příběh Richarda má jinou dynamiku. On se pustil do oboru, který vyvolával u všech, kterým o tom kdy řekl, údiv a poznámky, že je úplný šílenec. A navíc člověk ze země bez moře, který neměl žádné námořní zkušenosti.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Vladimíra Kroce.
Související
-
Konkolski jako první obyvatel suchozemského státu obeplul sám na jachtě svět
Legendární bohumínský jachtař Richard Konkolski, který 6. července oslaví osmdesátiny, přitom na vlastní oči viděl moře poprvé až ve 24 letech.
-
Mořský vlk s přezdívkou Superkamikadze. Richard Konkolski, kapitán královny našich plachetnic Niké
Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski.
-
Miloslav Stingl – cestovatel a indiánský náčelník
Cestovatel, spisovatel a etnograf Miloslav Stingl je pravděpodobně jediným Čechem, který se kdy stal náčelníkem indiánského kmene – konkrétně severoamerických Kikapů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.