Stingl a Konkolski? Oba to jsou velcí snílci, kteří si šli za tím svým snem, myslí si spisovatel Chroust

26. leden 2024

Nejdřív to byla jen diplomová práce o cestovateli Miroslavu Stinglovi, pak to pro historika, spisovatele a skauta Adama Chrousta přerostlo ve velký knižní projekt. Chroust před nedávnem dokončil a vydal i příběh nejslavnějšího českého mořeplavce Richarda Konkolského pod názvem Být první. „Konkolski je pořádný chlap, který se nikdy před ničím nezalekl a šel v životě za svými sny.“

V pořadu Hovory pokračuje: „Konkolski si nikdy nenechal diktovat lidmi kolem, co může, nebo nemůže dělat a dokázat. I přes tu šílenou dobu normalizace, ve které žil, začal pracovat na svých největších snech a projektech. Tehdy navíc překonal obrovské překážky, které si dnes ani neumíme představit,“ doplňuje.

Čtěte také

S Miroslavem Stinglem podle historika a spisovatele Konkolského leccos spojuje. „Oba to byli velcí snílci. Příběh cestovatele Stingla začal dřív, už v období 2. světový války, kdy se ,zhroutil svět‘. Do té doby si maloval mapy světa a plánoval, že svět objede dokonce i v době, kdy po únoru 1948 začali vládnout komunisti a vypadalo to velmi špatně,“ popisuje.

„Stingl si stejně našel cestu, jak si své sny splnit,“ doplňuje s tím, že nakonec cestovat mohl, ale jako amerikanista a zaměstnanec Československé akademie věd. „Tím, že se osvědčil, nikdy neutekl, nikdy neudělal žádný nepříjemný rozhovor pro tehdejší režim, tak mohl cestovat i dál a věnovat i těm svým indiánům, což bylo tak trošku apolitické téma.“

„Příběh Richarda má jinou dynamiku. On se pustil do oboru, který vyvolával u všech, kterým o tom kdy řekl, údiv a poznámky, že je úplný šílenec. A navíc člověk ze země bez moře, který neměl žádné námořní zkušenosti.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Vladimíra Kroce.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související