Stát nejde řídit jako firmu. EET nejvíc drtí ty ještě v jeslích podnikání, myslí si úspěšný podnikatel Hausenblas, který ví, jak chutná moc

23. srpen 2019

Je podnikatel, ale taky filantrop nebo zastupitel Ústí nad Labem. Martin Hausenblas (z hnutí Pro! Ústí) v Interview Plus říká, že EET je nesmysl, vést stát jako firmu ještě větší a platit místo eurem korunou obrovský luxus.

Elektronická evidence tržeb (EET) měla podle našich politiků hlavně narovnat podnikání v Česku. Poslední vlně neunikne už téměř žádný podnikatel a živnostník.

Čtěte také

Podle spolumajitele a autora projektu Liftago je EET krok špatným směrem.

„Skoro každý velký podnikatel musel nějak začít a EET dopadá nejvíc na ty nejmenší. To je ale školka a škola podnikání, která učí ty, kteří pak budou zítra vytvářet velké firmy. Když si přeregulujeme vstup do podnikatelských jeslí, tak pak míň lidí v budoucnu vytvoří smysluplné firmy. Jen ty pak někam povedou celou ekonomiku,“ myslí si Martin Hausenblas.

Stát má sloužit

Jde prý vlastně o vyjádření postoje státu ke svým občanům. „Buď k nám může přistupovat v roli: jsem tady pro vás v roli služebníka, nebo s rolí nedůvěry… Ale když stavíte jakoukoli firmu, tak je to na bázi důvěry – s velkou mírou svobody vyžadujete vysokou míru odpovědnosti. Když ji stavíte na nedůvěře, tak musíte všechno kontrolovat. A pak už kontrolujete úplně všechno.“

Čtěte také

Podle Hausenblase je podnikání v Česku staré 30 let. „Aby tady ale vznikl podnikatelský stav, který buduje své podnikání na přidané hodnotě, tedy že je užitečný, tak to chvíli trvá.“ Nemluví přitom o těch, kteří svůj byznys postavili na rozkradení veřejného majetku, to je prý jiná kapitola.

Naše podnikatelské prostředí začíná být zdravé, po divokých 90. letech. „Taky už máme stovky a stovky těch, co už něco vybudovali a jsou ve fázi, kdy řeší co dělat, aby jejich život měl smysl. Uvažují, jak mohou být společnosti prospěšní, když už mají své základní potřeby pokryty.“

Nezapomíná ani na naše oligarchy, „kteří využívají úsporu z rozsahu, ze svého enormního vlivu a snaží se vytěsnit konkurenci. Pak jsou tady tisíce drobných, středních, ale už i těch velkých, kteří svůj podnik vybudovali opravdu eticky,“ popisuje.

Euro? Už dávno...

Ze sféry byznysmenů čas od času zazní povzdech, proč už nemáme euro. „Doba, kdy jsme měli přijmout euro, je už dávno za námi,“ tvrdí Hausenblas. „Myslím, že ho budeme mít až v okamžiku, kdy bude mít Slovensko větší HDP na hlavu než my. Blížíme se velmi rychle a až se to stane, tak doufám, že se chytíme za nos.“

Čtěte také

Je to samozřejmě otázka na politiky, pro které to není populární, tak to neřeší. „Nikdo tak lidem neřekl, že mít korunu je luxus, který každému občanovi tahá každý den peníze z kapes.“ Proč?

S korunou máme nižší konkurenci, uzavřenější trh a třeba i v „ceně každého českého produktu je schována malá marže na pokrytí kurzového rizika a samozřejmě i náklady spojené s konverzemi. Když si to všechno spočítáte, tak každý rok přijdeme o 0,2 – 0,4 % HDP. Vynásobte si to za 10, 15 let a jsme tam, kde jsme.“

Jak chutná moc?

Hausenblas je nejen podnikatel ale i zastupitel Ústí nad Labem. Dá se podle něj stát řídit jako firma? „Nedá. Protože politika je veřejná služba a firma je zřízena za účelem dosažení zisku,“ odpovídá. „Sám jsem kdysi do politiky vstoupil jako ranař a pak jsem zjistil, že to tak opravdu nejde.“

Čtěte také

Pochopil, že v zastupitelstvu má kolegy, ne zaměstnance. Ty si ale sám nevybral, karty jim všem rozdali občané, co je zvolili. „Kromě své motivace, proč na radnici jste, musíte mít schopnost dialogu a nacházet společná řešení. Já toho na začátku nebyl schopen a pochopil jsem to až později,“ přiznává.

Sám tak ochutnal moc. „Ochutnal jsem moc, řešil jsem hazard a činoherák v Ústí a najednou jsem seděl jako náměstek na magistrátu. Ze dne na den najednou chodíte na čas do práce, já do té doby měl svůj režim, ale hlavně máte obrovskou odpovědnost.“ 

Zajímavě prožíval i to, jak doopravdy taková moc chutná. „Je to velmi nepříjemné a i mě se stalo, že se mi zamotala hlava. Všichni vám ustupují a říkají pane náměstku… já si pak uvědomil, že se neklanějí vám, ale té moci. Roli, kterou máte a hrajete.“

Čtěte také

Na začátku se podle něj zatočí hlava mnoha nováčkům. „Mohli jste to vidět na nejmenované pražské primátorce. Ta změna ze dne na den byla krutá. My se znali, dokonce jsme byli přátelé, pak, během týdne, měsíce, nebylo možné s tím člověkem mluvit. A musím říct, že to byla odpudivá záležitost.“

Když se pak proberete, „musíte jít opět do pokory. Dokonce bych řekl, že když přijdete o moc, dostaví se abstinenční příznaky. Máte motání hlavy, úplně ztratíte orientaci, nevíte, kde a proč jste. A trvá to zhruba stejně dlouho, jak to motání hlavy na začátku… Když pak máte moc dlouho, taky se vám může stát, že jste na ni doslova závislí,“ dodává Martin Hausenblas.

Jak vzpomíná na dobu temna a začátky svého podnikání? Proč zabrousil do oboru taxislužeb a proč se považuje za průkopníka v podnikání 4.0, tedy firmy, která mu vyrůstá v Ostravě? Poslechněte si Interview Plus, ptal se Vladimír Kroc.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.