STAN bude muset další roky předvádět, že pracuje dobře. Nesmí mít žádný další ani menší skandál, říká o budoucnosti hnutí novinář Čásenský
Hnutí STAN se podle zakladatele a šéfredaktora magazínu Reportér Roberta Čásenského vydalo na smrtící stezku. „To, jakou trajektorií se vydali po dosažení největšího úspěchu ve své historii, bylo skoro zarážející. Protože si nechali okamžitě po volbách poslat dary z Kypru. Proč si ale nechá nějaká strana poslat dar ve chvíli, kdy ví, že dostane obrovské peníze za volební výsledek?“
V pořadu Osobnost Plus dodává: „Pak přišly další menší skandálky, které vyvrcholily případem Petra Hlubučka (STAN), Michala Redla a společných kontaktů s Petrem Gazdíkem (STAN). A člověk si říká, že nejméně před šesti lety – a byl to Český rozhlas, kdo na jejich tehdejší kontakty upozornil –, tak nejpozději v tu chvíli mělo Gazdíkovi přece dojít, že to nejde. Pokud mu to nedošlo, tak je to opravdu ta smrtící stezka. Přitom neříkám, že povede k úplnému exitu, ale rozhodně si nepomáhají.“
To, že Gazdík odešel, je nutná, nikoli dostačující podmínka.
Robert Čásenský
Naráží tak na kauzu Dozimetr, kdy se do vazby dostal bývalý náměstek pražského primátora Hlubuček a dalších 12 lidí je vyšetřováno pro úplatky a manipulace s veřejnými zakázkami. Gazdík pak kvůli svým kontaktům s Redlem rezignoval na funkci ministra školství.
„To, že Gazdík odešel, je podle mne – jak se říká – nutná, nikoli dostačující podmínka. Lze ocenit, že to udělal rychle – ve srovnání s mnoha dalšími politiky, kteří mají různé problémy v různé škále. S politiky, co se drží svých funkcí a ,nikdy neodstoupí‘ nebo jim to zas trvá dlouho. Takže toto se určitě dá brát jako plus.“
Čtěte také
„Na druhou stranu – STAN si bude volit nové vedení a také bude muset další rok dva předvádět, že v politice pracuje dobře a už se jim nestane žádný další ani menší skandál. Až pak je možná voliči vezmou na milost. Jestli to opravdu udělají, nebo jestli se teď cítí zklamáni a volit je nebudou – to já předpovědět nedokážu,“ hodnotí Čásenský.
Nové vedení Starostů a nezávislých to podle něj nebude mít jednoduché. Navíc nevidí nějakou novou nezaprášenou osobnost, která by byla obratem schopna nahradit například předsedu Víta Rakušana. Nijak pozitivně na voliče podle šéfredaktora nepůsobí ani setrvání Jiřího Pospíšila (TOP 09) na pražské kandidátce Spolu, který snad má v kauze Dozimetr také figurovat.
Za Babiše bylo líp, ale Babišovi
Reportér nedávno zveřejnil analýzu pod titulkem „Za Babiše bylo Babišovi líp. Agrofert závisí na ruském plynu.“ „Pokud si dobře vybavuji červnový text Jiřího Štického, tak za prvé se méně daří holdingu Andreje Babiše (ANO), tedy tomu, ke kterému se oficiálně nehlásí, nicméně mu stále patří,“ vypočítává a dodává, že jde o holding ve svěřenckých fondech.
Čtěte také
„Při detailnější analýze se ukázalo, že ,jeho‘ chemičky, a to konkrétně Duslo Šala a továrna v Německu SKW Piesteritz, jsou velmi závislé na levném ruském plynu. Přitom jde o jednoho z největších individuálních odběratelů na celém německém trhu. Duslo Šala je tuším zase největším odběratelem plynu na Slovensku.“
„Samozřejmě – rostoucí ceny plynu ekonomiku těchto podniků, které předtím byly hlavním zdrojem zisku celého Agrofertu, poslaly dost dolů. Jiné Babišovy firmy narážejí na spoustu dalších problémů. K tomu ho čeká soud v kauze Čapí hnízdo, ale nikde není řečeno, že nebude dál pokračovat vyšetřování policie, která ho podezírá z daňového úniku tamtéž,“ doplňuje důvody, proč bylo podle analýzy Reportéra expremiérovi líp, když byl u moci.
Moment, kdy si Babiš myslel, že může cokoli, by pak Čásenský datoval asi deset let před založením hnutí ANO. „On se ve skutečnosti v politice pohyboval celé roky, dokonce bychom mohli říct víc než desetiletí předtím, než do ní oficiálně vstoupil. Uměl totiž řídit část sociální demokracie.“
Čtěte také
„Velmi známé je hlasování Poslanecké sněmovny, tuším, v roce 2010, když Babiš potřeboval schválit zvýhodnění biopaliv a ,dokázal‘ odcházející sněmovnou přehlasovat prezidentské veto. Ve chvíli, kdy vám většina odcházejících poslanců dokáže postavit zákon ,na míru‘, v tu chvíli si asi začnete připadat jako docela suverénní sekáč,“ uzavírá zakladatel a šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Česká republika teď nepotřebuje škatulata ve vládě, odmítá Bartoš dotazy o odstoupení Rakušana
Lídři vládních stran dnes proberou dění v hnutí STAN. „Když se hovoří o rekonstrukci vlády, je to logicky tím směrem, že musí být koalice kompletní,“ říká Ivan Bartoš.
-
Apolena Rychlíková: Vít Rakušan oslavuje Nicholase Wintona, ale na hlavním nádraží živoří Romové
Socha sira Nicholase Wintona, jedné ze zásadních postav novodobé historie, okrašluje pražské hlavní nádraží několik let. Připomíná, jak zásadní je odvaha a statečnost.
-
Kdo nahradí Gazdíka na postu ministra školství? „Budeme se bavit i s Plagou,“ připouští Rakušan
Ministr školství Petr Gazdík ze STAN podá demisi. Skončí taky jako místopředseda Starostů a nezávislých. Jak velký problém to je pro stranu vládní pětikoalice?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka