Spousta Američanů to Trumpovi hodí z trucu. Mají dost levičáků, říká publicista Neumann
Americký prezident Donald Trump se zotavil z nemoci covid-19, v průzkumech ale nadále ztrácí na demokratického Joea Bidena. Ani vynucená pauza v kampani ale Trumpovi neublíží, myslí si publicista žijící ve Spojených státech Dušan Neumann: „Oba tábory jsou natolik rozděleny, že nerozhodnutých je málo.“
Tento týden se měla konat druhá z plánovaných tří televizních debat mezi prezidentskými kandidáty. Nakonec se ale neuskuteční, protože Trump odmítl diskutovat on-line. „V té první debatě Bidena naprosto podcenil. Myslel, že bude nekoherentní a bude se přeříkávat, jako se to Bidenovi děje běžně, ale on byl připravený a Trumpa zaskočil,“ popisuje Neumann.
Čtěte také
„Je známo, že Trump je agresivní, ale Biden byl připravován na to, aby byl ještě agresivnější. Prezidenta označil za klauna, podvodníka a lháře, což jsem předtím v jejich otevřeném střetnutí neslyšel,“ dodává.
Fakt, že se Trump sám nakazil koronavirem, mu podle Neumanna pomůže. „Tím, že si vzal neschválené léky a vystavil se do role pokusného králíka – jako nejvyšší papaláš v zemi –, tak si myslím, že si u hodně Američanů zvednul reputaci, která trochu usínala,“ míní publicista, který Trumpa v roce 2016 volil.
Biden nic nedokázal
Volby podle Neumanna rozhodne mlčící většina, kterou prý žádný z průzkumů nedokáže podchytit:
„Ta progresivní levice mnohdy nedává vůbec smysl. Teď v Portlandu strhli sochy Theodora Roosevelta, ve své době vyloženě progresivního prezidenta, a Abrahama Lincolna. To se setkává s velkým veřejným odsouzením ze strany Američanů, kteří se veřejně bojí přiznat, že by Trumpa volili, ale hodí mu to z trucu: ‚My už máme těch levičáků dost.‘“
Čtěte také
Neumann připouští, že Biden je umírněný demokrat, jeho kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová je prý ovšem velmi radikální a mohla by Bidena v Bílém domě vystřídat, pokud by prezident v průběhu svého mandátu třeba odstoupil ze zdravotních důvodů.
„Biden má za sebou 47 let v Senátu, kde prakticky nic nedokázal. Jsou za ním dva návrhy zákonů, které si nikdo nepamatuje, a aby přitáhl radikální levici, tak celý rok vystupoval jako velký obhájce zelené politiky a likvidace fosilních paliv,“ tvrdí publicista žijící v Pensylvánii.
„Průzkumům nevěřím. Jsou mi velmi podezřelé a účelové. Je několik společností, které jsou daleko důvěryhodnější než ty, které je dělají pro noviny a televizní stanice. Třeba u Rasmussen Report jsou oba skoro stejně,“ vysvětluje Neumann, proč věří v Trumpovo vítězství.
Zmanipulované volby?
Více než 10 milionů Američanů už odevzdalo svůj hlas v prezidentských volbách prostřednictvím takzvaného korespondenčního hlasování, které ale Donald Trump zpochybňuje.
Čtěte také
Pokud by volby skončily těsně, došlo by nejspíše na přepočítávání. Neumann věří, že Trump zvítězí výrazněji a přepočítávání tak nebude nutné. Zároveň ale publicista tvrdí, že někteří demokraté se snaží korespondenční volbu zmanipulovat. V této souvislosti uvádí případ pošťáka z Pensylvánie, který měl zahodit 9 hlasovacích lístků z vojenské základny.
„Netvrdím, že to dělají jen demokrati, určitě se najde také nějaký konzervativec nebo náboženský šílenec, který jako člen volební komise něco zahodí. Ve Spojených státech jsou lidé z celé zeměkoule a zdaleka nejsou perfektní,“ dodává.
V americkém Senátu tento týden začalo slyšení s kandidátkou do nejvyššího soudu Amy Coneyovou Barrettovou, kterou nominoval Donald Trump. Je vhodné, aby byla potvrzena jen tři týdny před prezidentskými volbami?
„Nejde o metodu, ale o to, jak bude nejvyšší soudy vypadat příštích 30 let,“ podotýká Neumann s tím, že pokud by konzervativci získali většinu v nejvyšším soudu, stala by se tato instituce jakousi poslední bariérou vůči „jakobínství“, jak publicista nazývá americkou progresivní levici.
Poslechněte si celé Interview Plus. Moderuje Veronika Sedláčková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.