Spojené státy jsou teď tak rozeštvané, že je jedno, kdo je prezidentem, míní novinář Řezníček
Anglosaský svět pro něj představuje zásady fair play a dodržování pravidel. Jak vnímá dnes Velkou Británii i Spojené státy moderátor a zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize a její bývalý zahraniční zpravodaj v USA Martin Řezníček?
„Vidím hlavně absenci toho typicky českého okopávání kotníků. Ne, že by se to tam nedělo, ale není to tak všeobecně společensky přijatelné,“ říká v pořadu Osobnost Plus novinář.
Čtěte také
Uznává, že existují výjimky a příkladem může být i současný dosluhující britský premiér premiér Boris Johnson. „Ale nějaký základ smyslu pro pořádek Velká Británie a Spojené státy americké světu určitě daly.“
„Konkrétně v USA mě fascinují jak ideály psané v jejich ústavě, tak realita, která tyto ideály nikdy nedoběhne, tento střet mě zajímá. To, čím dnes Spojené státy procházejí, je mnohdy brutální, co se veřejné debaty a rozklížení tamní společnosti týče.“
Všechno, co řeknou ti druzí, je špatně a naopak.
Martin Řezníček
Řezníček věří, že takové rozdělení společnosti, jaké je vidět v USA, v jiných západních zemích není. „Jistě, společnost je hluboce rozdělena i u nás, ale ve srovnání se Spojenými státy je to čajíček.“
„Třeba to, co se teď děje kolem Donalda Trumpa, zásahu FBI u něj doma, tajných dokumentů a toho, jak jdou za ním jeho příznivci za každých okolností, svědčí o tom, jaký vliv Trump v Republikánské straně stále má a ještě nějakou dobu mít bude.“
USA si prošly krvavým konfliktem, který z něčeho podobného vycházel, občanskou válkou, a rozdělení společnosti je dnes velmi podobné.
Martin Řezníček
Hlavním znakem rozdělení americké společnosti je, že jedna část není schopna naslouchat té druhé. „Všechno, co řeknou ti druzí, je špatně a naopak. Spojené státy si prošly krvavým konfliktem, který z něčeho podobného vycházel, občanskou válkou, a rozdělení společnosti je dnes velmi podobné.“
Čtěte také
„Tady nejde o Donalda Trumpa nebo Joe Bidena. Jde o to, že jedna skupina odmítá pravdu tak, jak je, a nenaslouchá té druhé straně, která podle ní říká všechno špatně. Spíš bych řekl, že se Američané dělí na ty, kteří vyznávají vládu práva, a na ty, kteří vyznávají princip, že účel světí prostředky, a v tom je to skutečné rozdělení.“
„Spojené státy jsou teď tak rozeštvané, že je jedno, kdo je prezidentem. Biden nepokračuje v Barackově politice jednoty demokratů a republikánů. Nevidím u něj dostatečně nastavenou ruku té druhé straně, protože má problémy na té vlastní, demokratické,“ shrnuje své vidění situace v USA Martin Řezníček.
Poslechněte si celou Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Barbora Tachecí.
Související
-
Jiří Pondělíček: Tohle USA ještě nezažily. Razie v Trumpově sídle kvůli ničení dokumentů nemá obdoby
FBI svůj zásah v Trumpově sídle na Floridě zdůvodnila ohrožením národní bezpečnosti. „Je to skutečně bezprecedentní. Stejně jako to, co udělal Trump,“ říká amerikanista.
-
FBI jedná nestranně. Zásah v Trumpově domě ale Američany ještě víc rozdělí, soudí amerikanista Lepš
Pondělní zásah FBI v sídle Donalda Trumpa se zřejmě týkal zadržovaných dokumentů z Bílého domu. Přesné důvody návštěvy agentů u amerického exprezidenta jsou ale nejasné.
-
Jefim Fištejn: Stěhování jako ukazatel politických nálad v USA
Jen za poslední rok stát svého pobytu změnilo 46 milionů Američanů – to je nejvyšší číslo za dekádu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka