Špičky demokratů dál stojí za Bidenem. Straníky ale po debatě s Trumpem ovládla panika, tvrdí Ciglerová

2. červenec 2024

Rodina amerického prezidenta Joea Bidena podpořila jeho rozhodnutí pokračovat v kampani za znovuzvolení, podle nejnovějšího průzkumu společnosti YouGov si ale 72 procent registrovaných voličů myslí, že nemá kognitivní schopnosti pro druhé funkční období. Pochybnosti vyvolala zejména televizní debata s republikánem Donaldem Trumpem, v níž Biden pohořel. „Nejbližší okolí mu vyjadřuje podporu, má za sebou špičky demokratů, a to je rozhodující,“ říká Jana Ciglerová z Deníku N.

Bidenovu kandidaturu podpořili exprezidenti Barack Obama a Bill Clinton i vlivní členové Kongresu Nancy Pelosiová nebo Jim Clyburn a také Bidenova rodina. A to přes to, že v debatě se svým vyzyvatelem Donaldem Trumpem nepůsobil energicky. To koneckonců uznal i sám Biden. Podporu ale stále má.

Čtěte také

„Nastolili tím směr a nespokojenců dali najevo, že se musejí přidat, jinak strana nebude jednotná. Těch nespokojených je velmi mnoho, ale jen pár politiků si dovolilo říct, že by Bidena měla strana nahradit. Mimo záznam o tom ovšem mluví s novináři, z čehož je patrné, že nervozita a panika ovládla Demokratickou stranu daleko víc, než přiznává,“ soudí novinářka.

Vyměnit kandidáta jen čtyři měsíce před volbami je ale obtížné, zvlášť pokud jde o úřadujícího prezidenta, který chce mandát obhajovat. Jako alternativa se nabízí viceprezidentka Kamala Harris, která je ovšem velmi nepopulární. Zároveň by ale bylo pro stranu velmi problematické ji obejít.

Další v pořadí by mohl být například kalifornský guvernér Gavin Newsom nebo guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová, což jsou významné osobnosti uvnitř strany, podle Ciglerové je ale otázkou, zda jsou dostatečně známí i mezi voliči napříč Spojenými státy.

Pochybnosti sílí

Pochybnosti o Bidenových mentálních schopnostech se objevují poslední dva roky a demokraté je dosud vždy vyvraceli s tím, že jde o propagandu republikánů či chvilkové zakolísání.

„V debatě s Trumpem měl všechny tyto obavy vyvrátit, místo toho vyvolal vlastně nejsilnější pochybnosti,“ poznamenává redaktorka Deníku N.

Čtěte také

Bidenovi zastánci argumentují tím, že 90 minut debaty nemůže překrýt čtyři roky v prezidentském úřadě. Podle Ciglerové sice úřadující prezident prosadil řadu důležitých zákonů a investic do zanedbané infrastruktury, nejde ale o věci, které by byly bezprostředně viditelné.

„Jako lídr musíte být schopný prezentovat výsledky své práce a ukázat, že víte, co děláte a proč. A to se Bidenovi nedaří,“ podotýká s tím, že po debatě se mluví jen o tom, zda je Biden vůbec schopný nadále vést zemi.

Stranou naopak zůstává to, že i jeho protivník Donald Trump se do svých myšlenek několikrát zamotal a pronesl velké množství nepravdivých výroků.

„Musíte být schopný přesvědčit a přimět lidi, aby vám uvěřili. Trumpovi se podařilo vysvětlit jim něco, co ani není pravda. Že volby byly podvod a on ve skutečnosti vyhrál. Přesto tomu věří většina Republikánské strany a zhruba třetina amerického obyvatelstva,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.