Speciální vojenská operace? Jen forma Putinova newspeaku, kterou se snaží Rusům vnutit, míní publicista Sulimenko
Jak porozumět tomu, že ruský prezident Vladimir Putin o válce na Ukrajině říká, že jde o speciální operaci? „Je to forma newspeaku. Je to něco, co se nám Putin snaží, a nejen nám, hlavně Rusům, vnutit. Že to přece není žádná válka, ale ta speciální vojenská operace. A ty konotace by měly být něco úplně jiného, protože válka je hrozná, nikdo jí nechce, ale speciální vojenská operace, to už nezní tak hrozně,“ myslí si publicista Konstantin Sulimenko.
„No, tak půjdeme tedy denacifikovat tu Ukrajinu. Vždyť vlastně jakoby o nic nejde, že ano? Ale to je samozřejmě hrozné a musíme se tomu bránit,“ dodává publicista Sulimenko.
Čtěte také
„Musíme věci, které máme pojmenované a pro které máme i jasnou konotaci, jako je válka, také válkou nazývat. Přesně z toho důvodu osobně strašně nenávidím, když někdo používá mentální zkratky a označení. Když někoho označí za nacistu, fašistu, komunistu. Protože tak dáváme nějaké konotace lidem, kteří je vůbec nepotřebují – a tak toho člověka označíme za hlupáka, za zlého člověka,“ uvažuje.
„Navíc nacismus je přece něco úplně jiného a je velmi jednoduché to takto udělat,“ dodává publicista Sulimenko.
„Věci se vysvětlují přes slova, která v sobě nutně zahrnují emoce. A zbavit se toho vlastně nejde. To znamená, že musíme být vždy nějakým způsobem subjektivní. Na druhou stranu – tato subjektivita znamená, že se člověk postaví za správnou věc. Říct: ,Putin je agresor, Ukrajina se brání, Putin na něco podobného vůbec nemá právo a odsoudit to‘,“ dodává s tím, že je rád, že se česká média, vláda a celé Česko k tomu postavilo na tu správnou stranu.
Konstantin Sulimenko
Narodil se na západě Ukrajiny, ale od svých tří let žije v Česku. Už v 19 letech spustil internetové Hroty týdne, kterými razantně trefoval přešlapy domácích politiků. Od roku 2018 spolupracuje s Jindřichem Šídlem na jeho publicistickém Šťastném pondělí.
Celý rozhovor Vlastimila Ježka najdete v audiozáznamu pořadu Hovory.
Související
-
Česky hezky?! „Mějte krásné odpoledne“ je typický anglicismus, upozorňuje jazykovědec
Na češtinu mají vliv cizí jazyky, kdysi to byla němčina, dnes je to angličtina. Máme se přejímání slov z cizích jazyků bránit, nebo je to zcela přirozený vývoj?
-
Čtvrteční Noční linka: Nezapomněli Češi mluvit hezky česky?
Je podle vás úroveň běžného mluveného a psaného projevu dobrá? Nechybí lidem slovní zásoba? Neupadá náš jazyk tím, jak ho nahrazujeme cizími výrazy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka