Sousedské hlídání? Chybí záruka kvality, říká speciální pedagožka. Rodič si zařízení vybere, kontrola není jen na státu, míní poslankyně
Vláda odsouhlasila rozšíření předškolní péče o dítě v podobě sousedského hlídání. Jde o účinnou alternativu ke stávajícím mateřským školkám? „Největší riziko, které vnímáme, je, že děti bude mít na starost jedna osoba, přičemž kontrola její práce bude velmi obtížná,“ hodnotí speciální pedagožka a předsedkyně neziskové organizace SOFA (Society for All) Lenka Felcmanová.
Felcmanová si rovněž klade otázku, zda vzhledem ke snižující se porodnosti nebude sousedské hlídání nadbytečné.
Pavla Pivoňka Vaňková, poslankyně hnutí STAN, oponuje: „Musíme mít možností více, abychom se při navýšení porodnosti nedostávali do situace, že rodiče nebudou mít kam dítě umístit.“
Pojistky
Při výběru hlídače nebo hlídačky bude nutné uplatňovat specifická kritéria. „Nebude to jakákoliv osoba, ale bude muset mít určitou odbornou kvalifikaci, kterou si bude muset v průběhu roku doplňovat,“ upozorňuje Pivoňka Vaňková a pro zevrubný profil hlídající osoby odkazuje na web ministerstva práce a sociálních věcí.
Čtěte také
Důraz je přitom kladen zejména na zdravotnické vzdělání, ale uplatní se i učitelé mateřských škol či prvního stupně základní školy. Felcmanová však varuje před riziky přítomnosti jediné pečující osoby ve skupině:
„Může nastat náhlá zdravotní indispozice, nejsou tu další dospělé oči, které by sledovaly zacházení s dětmi,“ domnívá se, že je zapotřebí mít možnost kontroly jednotlivých pečujících subjektů, přičemž kontrola práce jednotlivce může být velmi obtížná. „Musíme mít pojistky, které zaručí, že je s dětmi dobře nakládáno a že jsou adekvátně rozvíjeny s ohledem na věk.“
Inspirace ze zahraničí: Tagesvater a Tagesmutter
Ačkoli Pivoňka Vaňková potvrzuje existenci kontrolních mechanismů, které bude zajišťovat příslušný úřad práce, primární kontrolu podle ní nemá vykonávat stát, ale jde o zodpovědnost rodičů.
Čtěte také
„Předpokládám, že když si rodiče vyberou sousedské hlídání, vyberou si i prostor a hlídače, kterého si ověří,“ říká poslankyně. Odkazuje na inspiraci obdobných služeb fungujících v Německu a Rakousku nebo praxi hlídání na bázi domluvy mezi matkami.
Felcmanová dále upozorňuje na problém předškolních odkladů a dodává, že oproti mateřským školám v sousedském hlídání bude chybět pravidelná pedagogická diagnostika jakožto další mechanismus zajišťující adekvátní přípravu dítěte k povinné školní docházce.
Pivoňka Vaňková v reakci upřesňuje, že i vzhledem k omezené velikosti sousedské skupiny, která čítá maximálně čtyři děti, je žádoucí, aby děti přecházely do školky. „Ten věk bude ještě diskutován v Poslanecké sněmovně v rámci schvalování této novely,“ doplňuje.
Prázdné školky
Ministerstvo práce a sociálních věcí pro blízkou budoucnost předpovídá úbytek dětí ve školkách. Proč podporovat sousedské hlídání, pokud se nezaplní ani školky?
Čtěte také
Podle Pivoňky Vaňkové může sousedské hlídání naopak pružně reagovat na populační vlny nebo ulevit přetíženým regionům.
Felcmanová oponuje: „Domnívám se, že služby, které teď máme, tj. dětské skupiny a mateřské školy, jsou v tento okamžik dostačující, pakliže by byly adekvátně využívány.“
Pilotní projekt na Vysočině
Hlídači a hlídačky v rámci pilotního projektu v kraji Vysočina podávají zpětnou vazbu, jak se jim v sousedském hlídání daří a jak funguje dětská skupina v různých prostředích, informuje Pavla Pivoňka Vaňková. „Bude připravená komplexní metodika,“ avizuje.
S pilotním projektem souhlasí i Lenka Felcmanová, klade však důraz na jeho potřebnost ještě před přijetím legislativy.
Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka