Rozvoj potenciálu předškoláků je nejlepší sociální investicí, říká ředitelka Platformy pro včasnou péči
Školky a další předškolní zařízení pomáhají znevýhodněným dětem snížit riziko pozdějších problémů ve škole, zároveň fungují jako prevence nezaměstnanosti nebo kriminality. Úspěch ve vzdělávání v Česku silně závisí na tom, v kterém regionu se dítě narodí a jaké sociální postavení mají jeho rodiče. Děti z chudšího prostředí zaostávají více než v některých postkomunistických zemích. (Repríza z května 2024.)
Zlepšení výsledků znevýhodněných dětí je přitom jedna z nejvýnosnějších investic, které může stát udělat, uvádí analýzy PISA a PAQ Research.
Editorka: Markéta Vozková
Sound design: Jaroslav Pokorný
Hlavní hostka epizody: Kateřina Sirotková, ředitelka Platformy pro včasnou péči
„Jedno z těch řešení, které má kvalitativní vliv, je, když spolupracují mateřské školy, zřizovatel a sociální služby na tom, aby všechny děti byly zapsány do mateřské školy co nejdříve a aby měly co nejstabilnější docházku. Pokud mateřská škola poskytuje kvalitní služby, je možné říci, že bylo uděláno maximum pro to, aby pak děti uspěly v dalším vzdělávání,“ říká Kateřina Sirotková, ředitelka Platformy pro včasnou péči.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.
Související
-
Ženy k více dětem nepřimějí daňové slevy manželů. Potřebují podporu při péči, tvrdí výzkumnice
Péče o rodinu, nebo kariéra? Před touto volbou často stojí ženy. „Anebo se od nich očekává, že zvládnou obojí a nebudou si stěžovat,“ upozorňuje Klára Kalíšková z CERGE-EI.
-
Odklad by mohly doporučovat učitelky ve školce, navrhuje ředitelka organizace Sofa
Jak snížit počet odkladů školní docházky? Pomohl by jejich úplný zákaz? Diskutují náměstek ministra Jiří Nantl (ODS) a vysokoškolská pedagožka Lenka Felcmanová.
-
Slejška: Učitelé stárnou a blížíme se ke zdi. Dobrou školu lze vybudovat navzdory systému
„Pedagogická populace stárne, učitelů nad 50 let je strašně moc a mladá generace nepřichází. Už dnes je v některých oblastech pětina nekvalifikovaných pedagogů,“ varuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.