Snaha značkovat zboží z Izraele je historicky mimořádně nešťastná, varuje poslanec Stanjura
Čeští poslanci by dnes mohli jednat o označování zboží z židovských osad na okupovaném území, o kterém rozhodla Evropská komise v listopadu na žádost 16 unijních zemí. Česká republika ani Slovensko mezi nimi ovšem nebyly.
Brusel tvrdí, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v Evropské unii prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli. Tel Aviv pokládá opatření za diskriminační a politicky motivované, izraelský velvyslanec v Praze věří, že Češi podle jeho slov diktát Evropské unie odmítnou.
„Je to jasný diktát ze strany Evropské unie,“ souhlasí s velvyslancovými výroky předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Návrh jde proti zájmům občanů Evropy jako celku, tvrdí poslanec.
„Izrael je náš klíčový spojenec v oblasti Blízkého východu, je to jediná demokratická země, která se v oblasti nachází. Česká republika i předtím Československo mělo nadstandardně dobré vztahy se státem Izrael, a v tom je třeba pokračovat.“
Stanjura předpokládá širokou shodu v Poslanecké sněmovně. „Myslím, že zdrcující většina poslanců podpoří odmítavé stanovisko k tomuto nařízení, abychom vybavili naši vládu silným mandátem.“
„Může to být první krok nějakému organizovanému bojkotu izraelského zboží obecně,“ varoval poslanec. „Zejména z historických důvodů je snaha značkovat zboží z Izraele mimořádně nešťastná a vyvolává ty nejhorší historické vzpomínky.“
Podle Stanjury toto rozhodnutí ukazuje odtržení bruselských elit od normálních problémů občanů unie.
„Jsou mnohem palčivější problémy s migrací, ekonomickou situací Řecka, s bojem s terorismem, a tady se řeší problém, který vlastně problémem není a úplně zbytečně se vymezujeme vůči svému spojenci,“ varoval poslanec.
Ten připomněl, že na celém světě je zhruba 200 podobných územích sporů. „A Evropská komise si vybere jeden z nich, a to ten, který postupuje proti zájmům našeho spojence. To je nepochopitelné rozhodnutí.“
„Do vysokých evropských strukturu by neměly vstupovat osoby s extremistickou politickou minulostí,“ odkázal Zbyněk Stanjura na šéfku zahraniční diplomacie Mogheriniovou.
Jde o čistě administrativní opatření, vylučuje bojkot Dolejš
„Izraelská reprezentace z toho udělala kauzu, která ale žádnou politickou kauzou není,“ prohlásil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
V Evropské unii je zvykem označovat původ zboží, a uživatel má nárok vědět, kdo nese za zboží odpovědnost, dodal.
„S Izraelem máme skutečně dobré vztahy, máme i preferenční cla k této zemi,“ upozornil komunista. „A je logické, pokud toto zboží nepochází z území státu Izrael, tak na tyto preference nemá nárok, a o nic víc nejde.“
Nejde zde o zákaz zboží, jak žádala například Organizace pro osvobození Palestiny. „Jde o označení zboží, které má svůj administrativní účel,“ zdůraznil provozní stránku věci Dolejš.
„I my kvitujeme historicky velmi dobré vztahy s Izraelem, a rozhodně nechceme nějakým způsobem bojkotovat izraelské zboží,“ ubezpečil poslanec. „Opravdu se jedná o zboží z území, které je sporné, a které nemá vyřešený svůj status.“
S tím, že je bruselská administrativa vzdálená běžnému občanovi, komunista souhlasí. „Ale nedokazoval bych to na tomto případě.“
„Není důvod, proč speciálně izraelským osadám na okupovaném území dávat jiný statut, a používat dvojí měřítko,“ zdůvodnil své postoje Jiří Dolejší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.