Slovanští neopohané proti sobě bojují na straně Ukrajiny i Ruska, přibližuje religionista Vencálek

30. duben 2022

Konec dubna a začátek května je mezi Čechy, kteří jsou považováni za ateisty a nemají rádi náboženské instituce, prosycen spiritualitou, především pohanskou. „Odhaduji, že mezi nejsilněji u nás zastoupené bude patřit hnutí Wicca, tak jako jinde ve světě. Silné jsou u nás novodruidské skupiny a celkově i keltské pohanství a až potom keltské či slovanské rekonstrukcionismy,“ přibližuje religionista Matouš Vencálek z Ústavu religionistiky Masarykovy univerzity v Brně.

Matouš Vencálek, religionista, politik

Podle něj novopohanské směry spojuje důraz na vztah k přírodě. „Někde je akcentovaný více, jinde méně, ale je to jeden ze společných jmenovatelů,“ říká Vencálek. 

„U klasického druidství se rituály točí především kolem historicky doložených božstev. Neodrudismus daleko více připomíná hnutí Wicca, které je založené na jisté formě spirituality, vnitřním rozvoji a uctívání přírody jako takové.“

Čtěte také

Druidství  má své kořeny v 18. století, kdy především ve Velké Británii začaly vznikat různé druidské řády, členem jednoho z nich byl i Winston Churchill. 

„To bylo především živeno romantismem a keltským oživením, fascinací Kelty a druidy coby přírodními filozofy a čaroději. Také u nás jsou druidské skupiny navázány na velké světové řády, které fungují po celém světě.“ 

Rodnověrci proti sobě

Mezi Slovany a zvláště v Rusku, na Ukrajině a v Polsku, je silně rozšířeno takzvané rodnověří, novopohanské hnutí založené na praslovanských rituálech a zvycích.

Čtěte také

Rodnověrci jsou zapojeni i do současného válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. „Už po obsazení Krymu a vypuknutí války na Donbase jsme mohli pozorovat na obou stranách konfliktu jednotky, které byly čistě složené z rodnověrců a sledovaly náboženskou agendu,“ říká Vencálek. 

Šlo o panslovanské myšlenky, ovšem jak na ruské, tak na ukrajinské frontě. „To je zajímavý konflikt dvou totožných náboženství proti sobě.“

Pluk Azov byl z velké části tvořen neopohany, měl náboženskou agendu, tedy přesvědčení o panslovanské myšlence a výjimečnosti Slovanů.
Matouš Vencálek

Na straně proruských separatistů existoval takzvaný Svarogův batalion, který čítal 1200 lidí. „Všichni byli vyznavači rodné víry, slovanského rekonstrukcionismu. Na dobytých územích vztyčovali sochy pohanských slovanských božstev.“

Čtěte také

„I dnes tak často skloňovaný pluk Azov byl z velké části tvořen neopohany, měl náboženskou agendu, tedy přesvědčení o panslovanské myšlence a výjimečnosti Slovanů. Akorát se oba pluky lišily tím, kdo má být tím duchovním vůdcem, jestli Rusko, nebo někdo jiný,“ popisuje neopohanské pozadí právě pobíhající války na Ukrajině Matouš Vencálek.

Kolik je u nás stoupennců novokeltství, druidismu, rodnověří, odinismu, šamanismu a kultu woo-doo? S jedním z mála tuzemských odborníků na novopohanství, religionistou z Masarykovy univerzity v Brně Matoušem Vencálkem o tom natáčela Markéta Ševčíková. 

Spustit audio