Skutečná noční můra. Vláda gangů na Haiti je extrémní i na tamní poměry, popisuje iberoamerikanista
Na okraji zájmu světa čelí Haiti humanitární katastrofě, země se ocitá na pokraji hladomoru a naprostého rozvratu. Mimořádná chudoba a všudypřítomné násilí se dále prohloubily poté, co z věznice v hlavním městě uprchlo několik tisíc vězňů, aby se připojili k válce gangů, které ovládají velké části území. „I v rámci haitských dějin je to dost extrémní situace,“ konstatuje Radek Buben ze Střediska ibero-amerických studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Vysvětluje, že Haiti je v krizi už zhruba od roku 2018, její počátky ale sahají do poloviny 80. let a pádu rodiny Duvalierů. Zdejší gangy přitom nejsou pouze kriminální organice, jaké známe ze Střední Ameriky, ale mají i své politické požadavky a program.
„Hlavní město ovládá několik gangů, které spolu bojují i kooperují. Policie je slabá a armáda neexistuje, takže neexistuje letální síla schopná gangy likvidovat. Policie s nimi navíc často spolupracuje. V jednotlivých čtvrtích navíc vznikají sebeobranné organizace a lidé se ozbrojují na obranu proti gangům i policii,“ popisuje Buben.
Haiti je symbol neúspěšného státu. Už v 19. století bylo nenáviděno jako černošská země, která spáchala masakry na běloších.
Radek Buben
Haiti je podle něj absolutně zhroucený stát, který v současnosti nemá žádné legitimní reprezentanty – od vraždy prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021 nemá ani hlavu státu. „Jediné, co v zemi částečně funguje, je centrální banka a část bankovního sektoru, protože to je i v zájmu gangů,“ dodává.
Čtěte také
Z vůdců gangů, z nichž někteří se už pokoušejí sestavit vládu, se podle experta sice posupně můžou stát politici, jejich mezinárodního uznání ale brání to, že na mnohé z nich jsou vydány zatykače: „Haiti je zvyklé na to, že mu vládne někdo, kdo je v podstatě pária, a ta země je v izolaci,“ říká iberoamerikanista.
Noční můra
Buben očekává, že Haiti nyní čeká několikaletá pacifikace, přičemž nejlepší by bylo, pokud by ji prováděly mezinárodní síly. Ani s nimi ovšem Haiťané nemají dobrou zkušenost. Po děsivém zemětřesení v roce 2010, které také přispělo k destabilizaci země, se totiž vojáci OSN z některých zemí podíleli na znásilňování a pašování kontrabandu.
„Navíc Haiti má silné tendence k nezávislosti. Je to první země, která se dokázala vymanit z evropské kontroly. Otrocká vzpoura z přelomu 18. a 19. století je prvním úspěšným koloniálním bojem,“ poznamenává Buben.
Jediná věc, která by mohla zemi pomoci, je to, že nikdo nechce migrační vlnu z Haiti. Spojené státy určitě ne.
Radek Buben
Pro obyvatele by proto byla přijatelnější intervence z Afriky, premiér Ariel Henry například o vyslání pomoci jednal v Keni. Naopak velmi napjaté vztahy má Haiti se sousední Dominikánskou republikou, kde vůči Haiťanům panuje velmi silná xenofobie a rasismus.
Čtěte také
„Haiti je země, kde jediná skutečná věc jsou zlé sny a noční můry, jak to napsal Graham Greene. Je to symbol neúspěšného státu a už v 19. století bylo v Latinské Americe a v USA nenáviděno jako černošská země, která spáchala masakry na běloších. Spojené státy ji uznaly až v roce 1862, po bezmála 60 letech existence. Haiti bylo po léta izolováno a často izolovalo i samo sebe,“ dodává.
Okolní státy se tak v zemi zdráhají intervenovat, navíc Spojené státy letos čekají volby a Donald Trump se o Haiti vyjadřuje s despektem. „Jediná věc, která by mohla Haiti pomoci, je to, že nikdo nechce migrační vlnu z Haiti. Spojené státy určitě ne, takže by to mohlo být chápáno jako investice proti migraci,“ zamýšlí se Buben.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Migrační pakt neřeší příčinu migrace, ale následky. Návratová politika nezafunguje, říká poslankyně
„Povinnou solidaritu s největší pravděpodobností připravilo naše předsednictví. Tato vláda by se k tomu měla vyjádřit,“ říká poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
-
Evropa přestává být v řešení migrace naivní, myslí si politolog Hloušek
Evropská unie nejdřív tvrdila, že po útoku Hamásu na Izrael zastaví svou finanční pomoc, teď otáčí. Politolog Vít Hloušek varuje, že by bez pomoci došlo k masivní migraci.
-
Migrace, epidemie, válka. Potýkáme se s nimi dnes stejně jako před sto lety
Proč se na konci 19. století v Evropě rušily pohraniční kontroly? Která choroba konkurovala španělské chřipce? Jak se Adolf Hitler zasloužil o americkou vědu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.