Skauting v době protektorátu
Mnichovská dohoda a formování druhé republiky zasáhly celou československou společnost, skautské hnutí nevyjímaje. Dochází k vynucené integraci různých skautských organizací a později – již za protektorátu – je skauting zcela zakázán.
Nejprve byly zlikvidovány skautské oddíly v odtrženém pohraničí. Po okupaci v roce 1939 odešli někteří vedoucí skautští činovníci (i řadoví členové) do exilu, kde podle možností pokračovali ve své činnosti. Na začátku druhé světové války zatkli nacisté spolu s řadou našich politických, kulturních a uměleckých osobností i některé významné skautské představitele jako rukojmí.
Čtěte také
Nacisté vnímali skauting díky jeho vazbám na anglosaský svět a demokracii – a hlavně pro jeho morální kodex – jako nežádoucí a postupně jeho činnost oklešťovali.
28. října 1940 byl pak na základě nařízení K. H. Franka jako nepřátelská organizace rozpuštěn. Některé oddíly působily pak pod záštitou jiných organizací (například Klubu českých turistů), malá část jich přešla do ilegality. Někteří (spíše starší) skauti se zapojili do odbojové činnosti, případně se pro tuto činnost cvičili. Na mnoha místech se pak zúčastnili povstání proti nacistické okupaci.
V pořadu hovoří správce skautského archivu Roman Šantora. Využity jsou ukázky z rozhlasového archivu, dobových dokumentů a odborné literatury.
Související
-
Mladí mne celý život budili, abych se nestal tím klasických fotříkem, připouští skaut Jiří Zajíc
Výchově dětí a mládeže se věnuje desítky let, od mládí až po zralý věk. Angažuje se od tvorby výchovných programů přes klubovou činnost až po tábory v přírodě.
-
Jak po únoru 1948 skončil skauting?
V únoru 1948, a období bezprostředně po něm, došlo v naší zemi nejenom ke změnám bezprostředně politickým. Prakticky tak byla zlikvidována občanská společnost.
-
Z historie českých skautů se uchovaly nahrávky, které ukazují politické procesy nebo okupaci
Z poměrně krátkých dějin skautského hnutí u nás si připomeneme několik klíčových osobností, soudní proces z 50. let a také svobodné rozhlasové vysílání v okupované zemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.