Situace je tristní. Nelze všechny firmy naráz vybavit potřebnými testy, říká šéf laboratoří Agellab
Od pátku mohou pracovníci velkých firem do práce jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Stačí sice test určený pro samovyšetření, těch se ale nedostává, jejich cena letí nahoru a dodavatelé nezvládají uspokojit poptávku. Zaměstnavatelé posílají své pracovníky do přeplněných testovacích center. „Poskytovatelé testování, kteří fungují už řadu měsíců, teď nejsou schopni uspokojit poptávku všech, kteří by to potřebovali,“ shrnuje Tomáš Gucký, šéf sítě laboratoří Agellab.
„Současná situace je tristní, protože nařízení ohledně plošného testování ve firmách přišla nenadále a s naprosto nedostatečnou přípravou. Testy dnes skutečně dostupné nejsou,“ potvrzuje.
Čtěte také
K chybě došlo podle Guckého už na samém začátku: „Došlo k zanedbání přípravy a teď se to horko těžko dohání. Nelze všechny naráz vybavit potřebnými testy.“
Ředitel laboratoří má navíc obavy z tlaku na udělování výjimek pro další a další typy samotestů. „Ne vždy je jejich diagnostická sensitivita dostačující,“ upozorňuje.
A s apelem na vládu dodává: „Bylo by vhodné, aby se výjimky neudělovaly jen tak od stolu, ale bylo k tomu nějaké odborné stanovisko.“
Zasahují testy do práv lidí?
Jak ukazuje návrh na zrušení normy, který podal advokát Norbert Naxera, zaměstnavatelé se kromě nedostatku testů potýkají i s neochotou některých pracovníků nechat se otestovat.
Čtěte také
Dělník, kterého Naxera zastupuje, se vymezil proti rozhodnutí nadřízených, že odmítnutí testu bude považováno za překážku v práci na straně zaměstnance, který tak ztratí nárok na mzdu.
O úspěchu takového tažení proti povinnému testování ale ústavní právník Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy pochybuje:
Ondřej Preuss, Katedra ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Tomáš Gucký, ředitel sítě laboratoří Agellab
Karel Dobeš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků
Milan Teplý, ředitel firmy Madeta
„V takovém případě vážíme, jestli povinné testování je takovým zásahem, který už by byl z hlediska základních práv nepřípustný, když na druhé misce vah je třeba bezpečí a zdraví ostatních zaměstnanců ve společnosti.“
Preuss se domnívá, že u Nejvyššího správního soudu převáží druhý jmenovaný zájem. Soud proto vládní nařízení nejspíš nezruší.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Opatřit si testy je pro firmy prakticky nemožné. O povinném testování ve výrobě s Tomášem Lysoňkem
Jaké důsledky by měl pro českou ekonomiku “úplný lockdown” ? A jsou na něj české firmy připravené? Lenka Kabrhelová mluví s Tomášem Lysoňkem z ekonomické redakce ČRo.
-
Testů pro povinné testování ve firmách bude dost a budou kvalitní, slibuje ministr Havlíček
Český průmysl koronavirová pandemie na začátku jen přibrzdila, ale sektor služeb a turismus pak zasáhla naplno a svírá jej i dnes.
-
Tento týden bude nejvíce zatížená Praha, ale je vidět světlo na konci tunelu, říká šéf Motola Ludvík
Už týden je Česká republika svázána přísnějšími opatřeními. „Vlna přechází do Prahy, která bude tento týden nejzatíženějším regionem,“ předpovídá Miloslav Ludvík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.