Šídlo: Už jsem otrlý, rasismus mě nepřekvapuje a vzpomínku na den romského holocaustu jsem od politiků nečekal
Rasistické reakce na bohumínský požár bytového domu, při němž zemřelo celkem jedenáct lidí včetně tří dětí, komentátora serveru Seznam Zprávy Jindřicha Šídla nepřekvapily. O rasismu v české společnosti mluví v pořadu Interview Plus.
Vedle internetových diskusí se rasismus objevil i na dezinformačním serveru, kde na něj upozornil na něj na svém twitteru například poslanec Marián Jurečka (KDU-ČSL).
„Myslím, že byla správná reakce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který řekl, že zejména tento ohavný text bude policie vyšetřovat. Nemá sice právo to někomu nařídit, ale byla tam nějaká snaha. A policie to myslím už taky řeší,“ říká Šídlo.
Čtěte také
Dodává, že obecně by od českých politiků v takové situaci čekal výraznější odsouzení.
„Už jsem ale otrlý a moc toho neočekávám. Ve chvíli, kdy 2. srpna nestálo za to předsedovi vlády, prezidentovi republiky a vlastně většině politiků vzpomenout na památný den romského holocaustu, jsem ani neměl být z čeho zklamán.“
Šídlo také připomíná některé nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů nebo zpochybňování romského holocaustu zaznívající z úst stávajícího místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD).
Čtěte také
V souvislosti se srpnovým výročím Šídlo vzpomněl také kauzu vepřína v Letech u Písku, který byl z místa původního romského koncentračního tábora odstraněn až 25 let po otevření kauzy v médiích.
„Dopracovali jsme se k tomu přes větu Andreje Babiše: ‚Kdo nepracoval, šup a byl tam‘,“ cituje komentátor slova tehdy ještě ministra financí Babiše (ANO). Šéf hnutí ANO a dnes premiér si podle Šídla skandálnost svého výroku naštěstí rychle uvědomil a začal na odstranění tohoto symbolu systematicky pracovat.
Naprosto nevhodný vtip
Přestože Václav Klaus ml. (Trikolóra) prohlásil, že šlo o náhodu, vtip o nevzdělatelném romském žákovi, který sdílel na svém facebookovém profilu právě 2. srpna, byl kalkul, domnívá se Jindřich Šídlo. „Přesně věděl, co dělá, a byl to jeho aktuální souboj na dálku o voliče s Tomiem Okmurou,“ hodnotí a označuje jeho chování za naprosto nevhodné.
V souvislosti s tímto jednáním vzpomíná otce předsedy Trikolóry a bývalého prezidenta České republiky Václava Klause, který naopak sehrál významnou roli v potlačování rasově motivovaných vražd v Česku.
„Státu po revoluci poměrně dlouho trvalo, než si všimnul, že se tady pořádají organizované útoky neonacistů na Romy,“ vybavuje si host Jana Burdy.
„A tady bych rád pochválil Václava Klause, který v roce 1995 po jedné z rasových vražd svolal šéfy policie a státního zastupitelství a výsledkem byla změna, kdy se stát snažil přísněji rasové násilí potlačovat. To by nemělo být zapomenuto. Byl to jeden z jeho silných a dobrých politických kroků,“ uzavírá Jindřich Šídlo.
Poslechněte si audiozáznam celého rozhovoru. Mluvilo se také o náladách ve společnosti nebo malém zastoupení Romů v české politice.
Související
-
Rasistické komentáře k Bohumínu? Před pár lety by se to neřešilo, věří politolog
Při požáru panelového domu v Bohumíně zemřelo přímo na místě jedenáct lidí včetně tří dětí. V internetových diskuzích se ale objevila řada rasistických komentářů.
-
Vojtěch Filip: Vykoupení vepřína v letech jako zločin
Zaujalo nás, co předseda KSČM Vojtěch Filip tento týden ve středu napsal na svůj Twitter...
-
Václav Klaus ml. si vyloučení z ODS přál, směřuje k prezidentským volbám, tvrdí Jindřich Šídlo
„Otázka je, jak dlouho mu vydrží ta image mučedníka, kterého kvůli pravdě vyloučili z ODS. Tyhle historky obvykle nevydrží dlouho,“ dodává komentátor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.