Seriál Nové materiály se zajímavými vlastnostmi

29. duben 2013

Věda vyvíjí stále nové materiály a těm tradičním dává nové vlastnosti. Jaké, to prozradí seriál Jany Olivové.

V pěti pokračováních se budeme zabývat materiály, a to jak těmi tradičními, kterým ovšem moderní věda dává nové vlastnosti, tak s těmi nejmodernějšími, včetně těch, které vědci teprve vyvíjejí. První díl bude patřit všudypřítomným plastům. U mikrofonu Jany Olivové byli doktor František Rypáček a doktor Jaroslav Stejskal z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd.

V druhé části seriálu o moderních materiálech si ukážeme, že i běžné sklo může díky moderním technologiím získávat dříve netušené vlastnosti a nacházet využití i v naprosto nečekaných oblastech. Autorka Jana Olivová se ptala na podrobnosti profesora Aleše Helebranta z Ústavu skla a keramiky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a profesora Tomáše Wágnera z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Třetí část seriálu Jany Olivové se věnuje nanomateriálům, jejichž speciální struktura jim dává pozoruhodné vlastnosti, takže se dají široce využít nejen v průmyslu, ale třeba také v medicíně. Podrobnosti nám poví Ing. Petr Mikeš z Technické univerzity v Liberci a dále profesor Ladislav Kavan a Ing. Jiří Rathouský z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd.

Čtvrtá část seriálu o moderních materiálech, který připravila Jana Olivová, představí polymery, nanovlákna a další hmoty takzvaně biokompatibilní, které slouží lékařům a pacientům.

V poslední, páté části seriálu Jany Olivové o moderních materiálech nahlédneme trochu do budoucna - navštívíme laboratoře vědců, kde se vyvíjejí materiály takříkajíc šité na míru zájemcům. Přiblíží nám je profesor Pavel Chráska z Ústavu fyziky plazmatu a profesor Josef Jančář z centra CEITEC v Brně.

autor: Jana Olivová
Spustit audio