Sázení stromů je móda. Důležitější je ošetřit jeden starý než vysadit stovku mladých, říká ochránce přírody

13. květen 2023

Dokážete si představit život bez stromů? Asi těžko – dávají nám dřevo, v němž můžeme bydlet, spát a zahřát se jím, především ale mírní letní vedra, umožňují nám zhluboka se nadechnout a pomáhají tlumit klimatické změny. Staré stromy jsou domovem a obydlím pro spoustu zvířat a mají také kulturní a historický význam – jsou pojítkem mezi minulostí, přítomností a budoucností.

Nechce se ani věřit, že existují dubiny, které pamatují zakládání rybníků v jižních Čechách nebo tažení Jana Žižky, nebo bučiny, které byly svědky napoleonských tažení. Takto staré lesy i stromy na našem území existují a je s podivem, že se právě teď, v dobách klimatické krize, objevuje čím dál víc požadavků na jejich kácení.

Kde jsou nejstarší lesy u nás a kdo je chce vykácet? Komu vadí staré stromy a proč? Do boje za staré stromy a lesy se pustily hned dvě ekologické organizace: hnutí Greenpeace a Český svaz ochránců přírody. Natáčela s nimi Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.