Sázení stromů je móda. Důležitější je ošetřit jeden starý než vysadit stovku mladých, říká ochránce přírody

13. květen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Tomas Sobek, Unsplash, Licence Unsplash, ©

Ekologický magazín pro každého

Dokážete si představit život bez stromů? Asi těžko – dávají nám dřevo, v němž můžeme bydlet, spát a zahřát se jím, především ale mírní letní vedra, umožňují nám zhluboka se nadechnout a pomáhají tlumit klimatické změny. Staré stromy jsou domovem a obydlím pro spoustu zvířat a mají také kulturní a historický význam – jsou pojítkem mezi minulostí, přítomností a budoucností.

Nechce se ani věřit, že existují dubiny, které pamatují zakládání rybníků v jižních Čechách nebo tažení Jana Žižky, nebo bučiny, které byly svědky napoleonských tažení. Takto staré lesy i stromy na našem území existují a je s podivem, že se právě teď, v dobách klimatické krize, objevuje čím dál víc požadavků na jejich kácení.

Kde jsou nejstarší lesy u nás a kdo je chce vykácet? Komu vadí staré stromy a proč? Do boje za staré stromy a lesy se pustily hned dvě ekologické organizace: hnutí Greenpeace a Český svaz ochránců přírody. Natáčela s nimi Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.