Sázení stromů je móda. Důležitější je ošetřit jeden starý než vysadit stovku mladých, říká ochránce přírody
Dokážete si představit život bez stromů? Asi těžko – dávají nám dřevo, v němž můžeme bydlet, spát a zahřát se jím, především ale mírní letní vedra, umožňují nám zhluboka se nadechnout a pomáhají tlumit klimatické změny. Staré stromy jsou domovem a obydlím pro spoustu zvířat a mají také kulturní a historický význam – jsou pojítkem mezi minulostí, přítomností a budoucností.
Nechce se ani věřit, že existují dubiny, které pamatují zakládání rybníků v jižních Čechách nebo tažení Jana Žižky, nebo bučiny, které byly svědky napoleonských tažení. Takto staré lesy i stromy na našem území existují a je s podivem, že se právě teď, v dobách klimatické krize, objevuje čím dál víc požadavků na jejich kácení.
Kde jsou nejstarší lesy u nás a kdo je chce vykácet? Komu vadí staré stromy a proč? Do boje za staré stromy a lesy se pustily hned dvě ekologické organizace: hnutí Greenpeace a Český svaz ochránců přírody. Natáčela s nimi Markéta Ševčíková.
Související
-
Strom storm. Poslechněte si příběh o pocitech, které v nás vyvolává kácení
„Proč porážíte strom, kterej je úplně zdravej a maj na něm sojky hnízdo?“ ptá se v dokumentu Strom storm jeho autor Daniel Kupšovský muže s motorovou pilou.
-
České Švýcarsko na rozcestí: sázet, nebo nesázet?
Požár v Českém Švýcarsku byl mediální událostí léta 2022. Aby také ne: byl to nejrozsáhlejší lesní požár v historii naší země.
-
Sázení stromů nestačí. Klimatická nouze je ale skutečný závazek, vysvětluje zastupitel Prahy 7
Praha 7 následovala příkladu Londýna a dalších měst a jako první obec ve střední a východní Evropě vyhlásila stav klimatické nouze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka