Šaty v podobě matky země, ucpané krávy, videa, podcasty i nekonvenční divadlo: Dětští vítězové CO2 ligy se představili v Senátu
Naše společnost se mění a s ní i náš vztah k životnímu prostředí. Ve druhé polovině minulého století se o ekologii zajímala minorita, dnes se environmentalistika učí na univerzitách a z řady středoškoláků jsou ekologičtí aktivisté. Jak ale tuto problematiku vnímají děti školou povinné? Vědí, co se děje s klimatem, jak rychle mizí některé druhy rostlin a zvířat, jaký problém představují nezničitelné odpady, a tuší, na jaké planetě budou žít, až dospějí? (repríza)
To vše ukázal už 13. ročník CO2 ligy – pořádá ho ekologický institut Veronica. Díky němu víme, jak děti o přírodě a ekologii přemýšlejí.
CO2 liga je trochu zvláštní název – chemickou značku oxidu uhličitého rozezná každý, slovo liga je vypůjčeno ze sportovní terminologie. A také to původně byla soutěž, v níž se bojovalo o stupně vítězů, dnes se vyhlašují bez pořadí nejlepší týmy.
Letos se do ní přihlásilo 123 škol z celé republiky a ty nejlepší dětské týmy měly ukázat, jak žáci vnímají globální změnu klimatu, co jsou sami ochotni udělat pro její zmírnění a jak se na ni připravit. Museli splnit povinné mise a zároveň projevit vlastní nápady a tvořivost. A ti nejlepší z nejlepších byli ve čtvrtek – na Den dětí – pozvány do Senátu.
Atmosféra panovala tvůrčí a radostná a zachytila ji v Natuře Markéta Ševčíková. (repríza)
Související
-
Zachycování a ukládání uhlíku do země by mohlo zpomalit oteplování. Není však řešením pro všechny
Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu.
-
Pesticidy mohou ovlivnit vývoj plodu i start rakoviny. Existuje cesta z jejich prokletí?
Trávíme hmyz, ptáky, žížaly, ale především sami sebe, protože pesticidy mohou ovlivnit tvorbu hormonů, nervovou soustavu, vývoj plodu i start rakoviny.
-
Centra velkých měst budou v letních vedrech k nepřežití a ochladit je nepůjde, varuje odborník
Z globálního hlediska patříme k zemím žijícím ve vodním blahobytu. Proto si většina lidí ani nevšimla, že je 22. března Světový den vody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.