Sametová revoluce měla mnoho podob. Poslechněte si dobové vysílání zlomových dnů roku 1989
I když se události listopadu roku 1989 nejčastěji spojují s mohutnými demonstracemi v Praze na Václavském náměstí nebo na Letné, takzvaná sametová revoluce měla i mnoho dalších podob. Méně známých, nebo dnes už zcela neznámých.
Řadu zapomenutých okamžiků může připomenout dobové rozhlasové vysílání. To nejzajímavější vybral David Hertl už v roce 2013.
Reprízu najdete na webu jen do 18. prosince 2024.
Související
-
‚Bylo tam 200 tisíc lidí, strašný masakr.‘ Mezi hrdiny sametové revoluce v roce 1989 byli sportovci
Sametová revoluce vyvrcholila pádem komunistického režimu. A součástí bojů o demokracii byli i někteří sportovci.
-
Martin Fendrych: Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Od sametové revoluce uběhlo 35 let. Jako účastník odporu proti komunistickému režimu i demonstrace 17. listopadu 1989 jezdím každý rok před výročím na debaty do škol.
-
Osobnosti roku 1989? Havel, Malý a s opačným znaménkem je to Zeman, říká kněz Tomáš Halík
Události 17. listopadu 1989 tehdy hlavně zahraniční novináři nazvali sametovou revolucí. „Každý přechod režimu by měl být něco mezi dvěma extrémy,“ říká kněz Tomáš Halík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.