S drony na kůrovce. Poznat co nejdříve napadený strom pomáhají vědcům speciální senzory
V univerzitních lesích východně od Prahy pokračuje světově unikátní projekt na monitoring kůrovců. Vědci České zemědělské univerzity do něj zapojují biochemiky, fyziology, entomology, ale třeba i piloty dronů. Právě oni by totiž v budoucnu mohli díky speciálním kamerovým senzorů odhalit napadený strom dřív, což by mohlo výrazně pomoci nejen v boji s kůrovcovou kalamitou.
„Dron sbírá fotografie, ale ne takové jako klasický RGB foťák s třemi kanály: červenou, zelenou a modrou. Náš dron sbírá celkem 270 kanálů. Takže detekuje i blízké infračervené a okrajové červené spektrum. To znamená, že pomocí intenzity odraženého slunečního záření může zaznamenat i stromy, které mají nižší aktivitu fotosyntézy, což právě ukazuje na napadení kůrovcem,“ popisuje jeden z pilotů dronu Martin Slavík z ČZU.
Čtěte také
Při napadení kůrovcem stromy postupně ztrácí zelenou barvu a pomalu reznou. Dřív, než je to patrné i očima, by to podle vedoucího projektu Romana Modlingera z ČZU mohly zaznamenat právě citlivé multispektrální senzory.
Svým rozsahem a zapojením nejrůznějších vědců nemá podle něj tento projekt obdoby.
„Nejvíc podobných studií se dělalo až potom, co kůrovec strom opustí. My se ale snažíme zachytit ten první okamžik změny. A pak její průběh. I to, jak je strom životaschopný. Právě tato kombinace je unikátní,“ uzavírá Roman Mondlinger s tím že i když kůrovce letos výrazně zbrzdilo deštivé jaro, kalamita na většině území stále trvá.
Poslechněte si reportáž Ondřeje Ševčíka.
Související
-
Kůrovec jen odráží lidské chyby. Je třeba změnit špatný zákon o lesnictví, radí Constantin Kinský
Constantin Kinský, který spravuje rodové panství ve Žďáru nad Sázavou, patří mezi největší soukromé vlastníky lesů na Vysočině. Hospodaří i na 750 hektarech rybníků.
-
Kůrovcová kalamita v Česku? Ústup od smrků měl přijít dřív, zaspal stát i lesníci, říká ekolog lesa
Lenka Kabrhelová mluví s profesorem pěstování lesa Miroslavem Svobodou z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.
-
Smrku máme moc a na špatných místech, vysvětluje problém s kůrovcem profesor Turčáni
Klimatické změny dopadají ve velkém i na české lesy a jejich nejviditelnějším projevem je sucho a kůrovcová kalamita. Jak budou vypadat české lesy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.