Ruský vpád na Ukrajinu mění dosavadní pohled na postcovidový vývoj světové ekonomiky
Evropské země řeší zásadní ekonomické problémy. Narušené dodavatelské řetězce v kombinaci s rostoucími cenami energií mixují koktejl, který řada podniků nemusí přežít. Bojují tak nejen o nové trhy nebo stabilní dodávky potřebných vstupů, ale také s měnícími se riziky a nejistotami, které fakticky znemožňují dlouhodobě plánovat.
Ruský vpád na Ukrajinu mění dosavadní pohled na další postcovidový vývoj nejen českého, ale také evropského a prakticky celosvětového hospodářství, zaznělo na ekonomické Fóru v Kostelci nad Orlicí.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Souvislosti Václava Pešičky.
Související
-
Zdražování energií a krize ekonomiky s výrobcem automobilů Juříčkem
Hostem Petra Šimůnka je majitel a šéf společnosti Brano Group Pavel Juříček.
-
Zuzana Válková: O ekonomice pozornosti a truhlách zlata za to, že jsme si něčeho všimli
V odborném prostředí ten text vlny neudělal; snad proto, že byl spíš empatický a literární než exaktní a objevný. Vyšel před 32 lety v americkém magazínu English Education.
-
Ekonom: Domácnosti zchudnou, firmy ale mají důvěru v ekonomiku. To nám umožní přežít inflační tlak
„Nízká důvěra lidí vyvolává takzvanou blbou náladu. A když mám blbou náladu, tak se začnu obávat o budoucnost, méně utrácím, méně investuju,“ upozorňuje ekonom Navrátil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.