Rusko nepřestává potlačovat lidská práva

15. prosinec 2014

Rusko pokračuje v potlačování lidských práv. Minulý týden byl ke čtyřem a půl roku vězení odsouzen opoziční aktivista Sergej Mochnatkin za údajné napadení dvou policistů na demonstraci loni v prosinci, a protože k soudu nepřišel, úřady po něm vyhlásily pátrání, píše ruský list Moscow Times.

V září soud Mochnatkinovi nařídil pobyt na psychiatrii, kde se měl podrobit vyšetření. Žádné výsledky však nikdy nebyly zveřejněny a poté, co si Mochnatkinovi obhájci stěžovali u Evropského soudu pro lidská práva, byl aktivista v půli října propuštěn z vazby.

Demonstrace, na níž mělo k incidentu s policisty dojít, se konala na obranu 31. článku ústavy Ruské federace, který zaručuje svobodu shromažďování. Mochnatkin říká, že nikoho nenapadl a pouze chránil jednu ženu před policejní brutalitou. Ve vězení už jednou byl kvůli témuž obvinění – v roce 2009 měl na demonstraci napadnout policistu. Byl tehdy odsouzen ke dvěma a půl letům vězení, ale byl propuštěn už v dubnu 2012, kdy mu tehdejší prezident Dmitrij Medveděv udělil milost, připomíná ruský list Moscow Times.

Čtěte také

A jak je na tom aktuálně jeden z vůdců ruské opozice Alexej Navalnyj? O nepříznivém vývoji jeho případu informuje server Ruské právní informační kanceláře RAPSI. Moskevský městský soud Navalnému potvrdil prodloužení domácího vězení, které mu uložil za údajnou zpronevěru peněz francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Soud tak odmítl odvolání Navalného obhájců a aktivista musí v domácím vězení zůstat až do 14. ledna. Alespoň mu zmírnil podmínky – Navalnyj už může dávat rozhovory televizi a rozhlasu.

Alexej Navalnyj je předsedou Strany pokroku a autorem jednoho z nejoblíbenějších blogů, který je nyní zakázaný, údajně proto, že podporoval nepovolené veřejné protesty. Navalnyj vloni neúspěšně kandidoval na moskevského starostu.

Známý ruský bloger Alexej Navalnyj

Spolu s bratrem Olegem byl obviněn, že zpronevěřil 26 milionů rublů, v přepočtu asi půl milionu dolarů, firmě Yves Rocher a další čtyři miliony rublů, skoro 80 000 dolarů, ještě jednomu podniku. Byl odsouzen přesto, že Yves Rocher potvrdil, že mu žádná škoda nevznikla. Obžaloba pak ještě připojila obvinění z praní špinavých peněz ve výši 21 milionů rublů, asi 400 000 dolarů. Navalnyj byl tehdy už v pětileté podmínce za údajnou zpronevěru fondů firmy Kirovles.

Teď mu přibyl další rozsudek. Moskevský městský soud mu zamítl odvolání a nařídil, že Navalnyj musí zaplatit pokutu ve výši 600 000 rublů (11 000 dolarů) náměstkovi primátora Maximu Liksutovovi, který tvrdí, že mu Navalnyj poškodil pověst.

Aktivista ve svém blogu napsal, že Liksutov a jeho manželka tají majetek v zahraničí. Magistrát to popřel a prohlásil, že náměstek primátora veškerý majetek řádně a v souladu se zákony nahlásil. Liksutov však podle Navalného vlastní akcie jedné kyperské společnosti, přestože tvrdí, že je před dvěma lety prodal. Na Navalném se soudně dožadoval půldruhého milionu rublů odškodného, připomíná ruský server RAPSI.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio