Ruská armáda je pojízdná výstavka malého počtu moderní techniky a velkého počtu skladových zbraní, říká analytik Vojáček

10. květen 2022

„Ruská armáda je armádou přinejlepším z devadesátých let a ukrajinská z let osmdesátých. Obě armády mají moderní zbraně, ale páteř obou tvoří staré sovětské zbraně, které tahají ze skladů,“ přibližuje publicista a vojenský analytik Jiří Vojáček. I ty nejmodernější ruské tanky, které byly nasazeny ve válce Ukrajiny s Ruskem, jsou jen hluboce modernizované verze tanku T-72, který byl vyvíjen už od šedesátých let. „Rusové na Ukrajině nic modernějšího nemají,“ zdůrazňuje Vojáček.

„Pro mě nejdůležitější sdělení z této války je, že se na veřejnost dostalo to, co odborníci tušili – jak na tom špatně ruská armáda je,“ shrnuje Vojáček.

Čtěte také

Příčinou je vysoká zkorumpovanost ruského ministerstva obrany i velení armády, tvrdí:

„U nás i na Západě se pod vlivem ruské propagandy zažilo, že Rusko má hypersonické zbraně, neviditelné letouny a ponorky. Z ruské armády se ve skutečnosti stala pojízdná výstavka moderních zbraní, ale třeba moderní tanky T-14, o kterých se na Západě psalo a které měly znamenat přelom v tankovém boji, ještě nezačaly být po dlouhých letech ani sériově vyráběny.“

Ruská armáda není taková, jak jsme si mysleli. Je to armáda nevýkonná, zkorumpovaná, byť stále velká.
Jiří Vojáček

Odborně nahlíženo lze tak říci, že ruská armáda je jiná, než se vojenští experti domnívali. „Není taková, jak jsme si mysleli. Je to armáda nevýkonná, zkorumpovaná, byť stále velká,“ dodává Vojáček.

Čím větší armáda, tím dražší modernizace

Hosté Leonarda Plus jsou:
Jiří Balla, Katedra zbraní a munice Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany
Vojtěch Bahenský, vojenský analytik, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Jiří Vojáček, publicista, vojenský analytik
Dušan Rovenský, bezpečnostní analytik

Právě velikost armády je klíčovým faktorem, který ovlivňuje její připravenost k boji, připomíná vojenský analytik Vojtěch Bahenský z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy:

„Čím větší armáda je, tím dražší a náročnější je její modernizace a přezbrojení. A ruská armáda je dost velká na velikost ruské ekonomiky.“

Rusové si mysleli, že Ukrajina je politicky slabý stát. Pokud si myslíte, že druhý stát zkolabuje politicky, je síla armády irelevantní.
Vojtěch Bahenský

Navíc současný konflikt je rozsahem a intenzitou obtížně srovnatelný s většinou konfliktů, které svět viděl v posledních třiceti letech, srovnává Bahenský:

„Rusové si mysleli, že Ukrajina je politicky slabý stát. A pokud si myslíte, že ten druhý stát zkolabuje politicky, tak síla je armády irelevantní. Zatím nevíme, co si Rusové mysleli o ukrajinské armádě, ale je možné, že ji podcenili.“

Jak válka postupuje, armády se postupně ‚prožírají‘ do starší techniky.
Vojtěch Bahenský

Žádná armáda ale nekupuje moderní vybavení do skladů, soudí: „Je extrémně drahé, takže všechny armády světa, když předpokládají, že utrpí ztráty v boji, tak je začnou nahrazovat technikou ze skladů, tedy technikou starší.“

„Takže jak válka postupuje, armády se postupně ‚prožírají‘ do starší techniky. V ruském případě se zkombinoval problém s obrovskou armádou, ekonomikou a průmyslem. Zároveň Rusko ztrácí techniku a musí ji nahrazovat tou starší.“

Kulka z kalašnikova, nehledě na to, že je šedesát let starý, zabije úplně stejně jako kulka z nejnovější pušky.
Vojtěch Bahenský

Situace ukrajinské armády je odlišná. „Je schopna aspoň částečně nahrazovat bojové ztráty technikou ze Západu, byť část této techniky je také sovětské provenience a není úplně nejmodernější.“

Čtěte také

„Ale kulka z kalašnikova, nehledě na to, že je šedesát let starý, zabije úplně stejně jako kulka z nejnovější pušky. Takže starší výzbroj bych rozhodně nepodceňoval,“ dodává Vojtěch Bahenský.

Současnou ruskou agresi proti Ukrajině považuje Jiří Vojáček za unikátní přímý přenos konfliktu dvou nejsilnějších armád Evropy, jaký tu ještě nebyl. Rusko bylo svými vlastními neúspěchy dotlačeno k taktice „spálené země“, tvrdí. A to proto, že se mu nepodařilo dobýt ani Kyjev, ani Oděsu. Ale přitom také opatrně našlapuje kolem NATO.

Hrozí, že konflikt přeroste do jaderného střetu mocností? Odpovědi nabízí druhá polovina pořadu Davida Šťáhlavského.

autoři: David Šťáhlavský , oci
Spustit audio