Rozruch kolem Mlejnka je negativní signál zahraničním rozvědkám, varuje exministr vnitra Bublan
Ohrožují kontakty šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka s Michalem Redlem, podnikatelem obviněným z korupce fungování civilní rozvědky? „Rizikem nový ředitel být nemusí. Může být vhodným kandidátem, ale to, co se kole něj rozpoutalo, je velmi nešťastné a způsob jeho volby unáhlený,“ uvádí v Pro a proti bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan.
Člen sněmovního bezpečnostního výboru a poslanec STAN Petr Letocha upozorňuje, že od návrhu na jmenování Mlejnka do čela civilní rozvědky se možnost vyjádřit měly všechny bezpečnostní služby. „Jediná vyjádření byla doporučující, takže nový ředitel bezpečnostním rizikem není.“
Nový ředitel Mlejnek bezpečnostním rizikem není.
Petr Letocha
„Mlejnek může být dobrým zpravodajcem i ředitelem, ale problém vidím v tom, že přichází z venku, z byznysu. Tady by měl být ministr opatrný a víc věnovat prověřování. Co se týče jeho osoby a integrity, bylo by vhodné mít víc informací a větší jistotu, že k minulosti k ničemu závadnému nedošlo. Tato jistota byla trochu narušena,“ vysvětluje Bublan.
Problém vidím v tom, že přichází z byznysu. Tady by měl být ministr opatrný.
František Bublan
Poslanec ale připomíná, že Mlejnek má stále platnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné. „Ta mu může být kdykoliv odebrána, třeba ve chvíli, kdy se zjistí, že na tento stupeň nedosahuje. Věřím NBÚ, protože Mlejnek tuto prověrku stále má a nikdo mu jí zatím neodebral.“
Negativní signál pro zahraničí
„Ještě nikdy se v minulosti kolem nového ředitele toho tolik nenamluvilo a nenapsalo. Nikdy nebyl předmětem tolika spekulací kolem jeho minulosti a jmenování. To může být i negativní signál do zahraničí, kdy pak spolupráce s těmito službami nemusí být tak pozitivní, jako byla v minulosti,“ varuje Bublan.
Podle Letocha jsme v nekomfortní situaci, bezpečností rizika ale neexistují.
„Věřím, že vše vyřeší čtvrteční schůzka sněmovního výrobu pro bezpečnost. Zároveň také výsledek probíhající prověrky Mlejnka na stupeň přísně tajné. Když mu tento bude udělen, už nebude pochyb, že je to člověk na svém místě.“
„Nemám informace, které vedly ministra vnitra k tomu, že Mlejnka na pozici šéfa úřadu nakonec jmenoval, ale mám k ministrovi plnou důvěru. Je doporučen respektovanými lidmi z bezpečnostní komunity a kromě prověrky NBÚ má také prověrku NATO Secret. Počkejme proto na schůzi bezpečnostního výboru a na výsledky prověrky na stupeň přísně tajné,“ navrhuje Petr Letoch (STAN).
Bývalý šéf rozvědky nečeká, že by sněmovní schůze něco změnila. „Koalice má ve výboru většinu, asi nedojde k převratu. Rozhodování o jmenování ale mělo mít jinou časovost. Mělo se rozhodnout ještě před jmenováním, nechat čas na prověrku a pak teprve jmenovat, v tom vidím problém. Teď by bylo nefér Mlejnka odvolat jen kvůli nějakým zatím nejasným informacím,“ shrnuje František Bublan.
Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Rakušan páchá rituální sebevraždu. Volba Mlejnka je třešničkou na dortu míní poslanec Mašek (ANO)
Otevřeným dopisem o možném vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, dává Petru Fialovi (ODS) Andrej Babiš možnost situaci čestně vyřešit, tvrdí poslanec Jiří Mašek (ANO)
-
Politolog Švec: Pro Rakušana je evidentně nejvýhodnější trvat na jménu šéfa civilní rozvědky
Rakušan nemá šanci z celé situace vyjít dobře. Buď odvoláním Mlejnka zpochybní svůj výběr, nebo bude muset sám vyvodit politickou zodpovědnost, míní politolog Švec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka