Rozruch kolem Mlejnka je negativní signál zahraničním rozvědkám, varuje exministr vnitra Bublan

24. srpen 2022

Ohrožují kontakty šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka s Michalem Redlem, podnikatelem obviněným z korupce fungování civilní rozvědky? „Rizikem nový ředitel být nemusí. Může být vhodným kandidátem, ale to, co se kole něj rozpoutalo, je velmi nešťastné a způsob jeho volby unáhlený,“ uvádí v Pro a proti bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan.

Člen sněmovního bezpečnostního výboru a poslanec STAN Petr Letocha upozorňuje, že od návrhu na jmenování Mlejnka do čela civilní rozvědky se možnost vyjádřit měly všechny bezpečnostní služby. „Jediná vyjádření byla doporučující, takže nový ředitel bezpečnostním rizikem není.“

Nový ředitel Mlejnek bezpečnostním rizikem není.
Petr Letocha

„Mlejnek může být dobrým zpravodajcem i ředitelem, ale problém vidím v tom, že přichází z venku, z byznysu. Tady by měl být ministr opatrný a víc věnovat prověřování. Co se týče jeho osoby a integrity, bylo by vhodné mít víc informací a větší jistotu, že k minulosti k ničemu závadnému nedošlo. Tato jistota byla trochu narušena,“ vysvětluje Bublan.

Problém vidím v tom, že přichází z byznysu. Tady by měl být ministr opatrný.
František Bublan

Poslanec ale připomíná, že Mlejnek má stále platnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné. „Ta mu může být kdykoliv odebrána, třeba ve chvíli, kdy se zjistí, že na tento stupeň nedosahuje. Věřím NBÚ, protože Mlejnek tuto prověrku stále má a nikdo mu jí zatím neodebral.“

Negativní signál pro zahraničí

„Ještě nikdy se v minulosti kolem nového ředitele toho tolik nenamluvilo a nenapsalo. Nikdy nebyl předmětem tolika spekulací kolem jeho minulosti a jmenování. To může být i negativní signál do zahraničí, kdy pak spolupráce s těmito službami nemusí být tak pozitivní, jako byla v minulosti,“ varuje Bublan.

Obviněný podnikatel Michal Redl a nový šéf civilní rozvědky ÚZSI Petr Mlejnek

Podle Letocha jsme v nekomfortní situaci, bezpečností rizika ale neexistují.

„Věřím, že vše vyřeší čtvrteční schůzka sněmovního výrobu pro bezpečnost. Zároveň také výsledek probíhající prověrky Mlejnka na stupeň přísně tajné. Když mu tento bude udělen, už nebude pochyb, že je to člověk na svém místě.“

„Nemám informace, které vedly ministra vnitra k tomu, že Mlejnka na pozici šéfa úřadu nakonec jmenoval, ale mám k ministrovi plnou důvěru. Je doporučen respektovanými lidmi z bezpečnostní komunity a kromě prověrky NBÚ má také prověrku NATO Secret. Počkejme proto na schůzi bezpečnostního výboru a na výsledky prověrky na stupeň přísně tajné,“ navrhuje Petr Letoch (STAN).

Bývalý šéf rozvědky nečeká, že by sněmovní schůze něco změnila. „Koalice má ve výboru většinu, asi nedojde k převratu. Rozhodování o jmenování ale mělo mít jinou časovost. Mělo se rozhodnout ještě před jmenováním, nechat čas na prověrku a pak teprve jmenovat, v tom vidím problém. Teď by bylo nefér Mlejnka odvolat jen kvůli nějakým zatím nejasným informacím,“ shrnuje František Bublan.

Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.